Poľský prezident: Proces s Tymošenkovou môže škodiť integrácii Ukrajiny do EÚ

Varšava 31. augusta (TASR) – Súdny proces s ukrajinskou expremiérkou a líderkou opozície Juliou Tymošenkovou môže komplikovať integráciu Ukrajiny do Európskej únie. Vyhlásil to v utorok poľský prezident Bronislaw Komorowski po stretnutí s najvyšším ukrajinským predstaviteľom Viktorom Janukovyčom.

V rozhovore pre televíziu TVP Info Komorowski zdôraznil, že Varšava chce byť pre Ukrajinu "priateľom a dobrým príkladom".

Poľská hlava štátu vyzdvihla výsledky Ukrajiny v procese integrácie do EÚ, osobitne prípravu dohôd o účasti na posilnenej zóne voľného obchodu a liberalizácii vízového režimu s EÚ.

"Existujú však aj bariéry. Jednou z nich je určite proces s Juliou Tymošenkovou, ktorý je Európou prijímaný ako politicky motivovaný. To samozrejme škodí obrazu Ukrajiny a môže byť značným úskalím v dobre postupujúcom procese integrácie Ukrajiny so západným svetom," konštatoval Komorowski.

Ukrajinské úrady by podľa neho mali nájsť riešenie tejto situácie, aby bolo jasné, že proces nie je politickou odplatou voči politickému súperovi alebo opozícii.

Prezidenti oboch krajín sa dnes stretli v poľskom prímorskom letovisku Jurata, informovala tlačová agentúra PAP.

13 hol

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA