Poslanci EP požadujú zvýšenie flexibility európskeho pracovného trhu

Štrasburg/Brusel 15. novembra (TASR) – Európsky parlament (EP) dnes prijal uznesenie, ktorého cieľom je zjednodušiť lekárom, zubárom, architektom a ďalším odborníkom prístup na pracovné trhy v inej členskej krajine EÚ a zvýšiť tak flexibilitu pracovného trhu. Europoslanci požadujú rýchlejšie uznávanie profesijných kvalifikácií medzi členskými štátmi.

Urýchlenie uznávania kvalifikácií pomôže nielen vyše 50 percentám mladých Európanov, ktorí v nedávno uskutočnenom prieskume deklarovali ochotu pracovať v zahraničí, ale podporí aj ekonomický rast, flexibilitu na trhu práce a umožní lepšie reagovať na nedostatok pracovných síl. Poslanci EP chcú zároveň zlepšiť výmenu informácií medzi členskými štátmi o lekároch a iných pracovníkoch, ktorí boli usvedčení z pochybenia pri výkone svojej profesie.

Odhady uvádzajú, že do roku 2020 bude na zaplnenie vysokokvalifikovaných pracovných miest v EÚ potrebných 16 miliónov ľudí. Súčasný systém uznávania odbornej kvalifikácie získanej v inom členskom štáte EÚ je však príliš ťažkopádny a časovo náročný.

Nelegislatívne uznesenie britskej poslankyne Emmy McClarkinovej z konzervatívnej frakcie EP načrtáva postoj parlamentu k legislatívnemu návrhu, ktorý bude predložený Európskou komisiou v decembri 2011 s cieľom novelizovať platnú smernicu EÚ o odborných kvalifikáciách z roku 2005.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) cve

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA