EÚ patrí medzi päť najrozvinutejších ekonomík sveta

Brusel 28. októbra (TASR) – Európska komisia (EK) dnes vydala správu o súvislostiach medzi Európskou úniou a skupinou najvyspelejších ekonomík sveta označovanou ako G20. EÚ je plnoprávnym členom G20 a na summite lídrov tejto skupiny, ktorý sa bude konať vo francúzskom Cannes 3. a 4. novembra, ju bude zastupovať predseda EK José Manuel Barroso a predseda Európskej rady Herman Van Rompuy. ...

Brusel 28. októbra (TASR) – Európska komisia (EK) dnes vydala správu o súvislostiach medzi Európskou úniou a skupinou najvyspelejších ekonomík sveta označovanou ako G20. EÚ je plnoprávnym členom G20 a na summite lídrov tejto skupiny, ktorý sa bude konať vo francúzskom Cannes 3. a 4. novembra, ju bude zastupovať predseda EK José Manuel Barroso a predseda Európskej rady Herman Van Rompuy.

Tohoročnému summitu G20 v Cannes bude predsedať francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, keďže Francúzsko je toho roku predsedníckou krajinou tohto zoskupenia. Na budúci rok predsednícku štafetu preberie Mexiko.

EK dnes uviedla, že hoci celková populácia krajín EÚ v celosvetovom meradle predstavuje iba 7 %, okolo 502 miliónov občanov EÚ v rámci skupiny G20 populačne znamená tretí najpočetnejší útvar.

Z hľadiska kvality života je EÚ na treťom mieste rebríčka najnižšej detskej úmrtnosti spomedzi krajín G20 a občania EÚ v priemere žijú o 12 rokov dlhšie (79,8 roka) ako ľudia v iných končinách sveta, kde priemerná životnosť dosahuje 67,9 roka.

Z hľadiska ekonomiky, spoločné hospodárstvo EÚ predstavuje 25,8 % svetového HDP, pričom priemerný hrubý domáci produkt na jedného obyvateľa je v 27-člennej EÚ 24.400 eur a v 17 krajinách eurozóny sa tento priemer vyšplhá až na 27.700 eur. Tieto čísla zaraďujú Európsku úniu ako celok medzi päť najrozvinutejších ekonomík na svete.

Hrubý domáci produkt eurozóny vo výške 9,17 bilióna eur je viac ako dvojnásobný s porovnaním HDP rýchlo rastúcej Číny (4,43 bilióna eur v roku 2010).

V období rokov 1995 – 2008 HDP Európskej únie narástol o viac ako 35 %, po vypuknutí finančnej krízy v roku 2008 až do konca roku 2010 však klesol o 2,5 %. Za posledných 15 rokov to predstavuje priemerný ročný hospodársky rast o 1,8 %.

Z hľadiska obchodu bol zaznamenaný deficit za posledných desať rokov iba minimálny a aj ten má na svedomí dovoz energie a surovín. EÚ je závislá od surovín, uvádza správa komisie, a možno povedať, že dovoz surovín, no najmä energie zaznamenáva kontinuálnu stúpajúcu krivku a v súčasnosti predstavuje viac ako tretinu všetkých dovozov únie.

V období rokov 2007 – 2010, vďaka finančnej kríze EÚ prišla o takmer dve miliardy eur, čo predstavuje 11 % európskeho kumulatívneho dlhu. HDP v EÚ začal prudko rásť začiatkom tohto roka, ale odvtedy až doteraz je zaznamenávaný pomalý pokles rastu, pričom sa očakáva, že sa tento trend ustáli až koncom tohto roka.

Čo sa týka reálneho rastu HDP v EÚ, je tu veľká nevyrovnanosť medzi jednotlivými členskými krajinami. Rekordérmi rastu (viac ako 3 %) sú Švédi, Poliaci, Litovčania a Lotyši, pričom na druhom konci sú Gréci, zaznamenávajúci kontinuálny negatívny rast.

Slabinou EÚ v porovnaní s inými ekonomickými mocnosťami je produktivita práce. Produktivita v EÚ, prerátaná na odpracované hodiny, je takmer o 30 % nižšia ako v Spojených štátoch v roku 2010. A v porovnaní s Japonskom a Spojenými štátmi, EÚ vážne zaostáva aj v objeme investícií do vedy a výskumu.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) pop

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA