Predseda EP Schulz: Grécko musí zostať v eurozóne

Atény 29. februára (TASR) – Grécky parlament schválil v utorok večer nové zníženie dôchodkov vo verejnom sektore a škrty vo vládnych výdavkoch, čo sú opatrenia potrebné na zabezpečenie druhého balíka medzinárodnej záchrannej pôžičky.

Zákonodarcovia v neskorých večerných hodinách hlasovali pomerom hlasov 202 k 80 v prospech nových úsporných opatrení v celkovej hodnote 3,2 miliardy eur. Obmedzenia sú zamerané na to, aby sa rozpočet na rok 2012 dostal opäť do súladu s vytýčenými cieľmi. Legislatívu podporili zákonodarcovia z oboch strán v koalícii premiéra Lukasa Papadimosa, väčšinoví socialisti a tiež konzervatívci.

Kabinet Grécka, ochromeného dlhmi, sa už skôr rozhodol zaviesť reformy v oblasti zamestnanosti, vrátane výrazného zníženia minimálnej mzdy, a to so spätnou platnosťou od 14. februára.

Grécko je nútené prijať sériu úsporných opatrení a reforiem, až potom môže dostať peniaze zo svojho nového záchranného balíka, ktorý má hodnotu 130 miliárd eur. Záchranné pôžičky poskytujú Grécku ostatné krajiny eurozóny a Medzinárodný menový fond (MMF).

Premiér Papadimos, technokrat na čele dočasnej gréckej koaličnej vlády, dnes odcestuje do Bruselu na stretnutie so šéfom Európskej komisie (EK) Josém Manuelom Barrosom.

Európski partneri Grécka vyvíjajú tlak na krajinu, aby zaviedla opatrenia, ktoré už schválila, ale posledné dva roky ich odkladala a ciele nesplnila. Dôvera európskych lídrov v schopnosť gréckych politikov dodržať dané sľuby preto výrazne zoslabla.

V utorok bol v Aténach aj predseda Európskeho parlamentu (EP) Martin Schulz a absolvoval tam sériu stretnutí. V prejave v parlamente zdôraznil, že "Grécko musí zostať v eurozóne".

"Musíme urobiť všetko, čo sa dá, aby sme zabránili pádu eura," povedal Schulz. Dodal, že sa musí klásť väčší dôraz na opatrenia podporujúce rast, než na úsporné opatrenia a škrty.

"Politika založená len na úspornosti je predzvesťou ekonomickej katastrofy," povedal predseda EP gréckym zákonodarcom.

"Rozpočtová disciplína je určite základom, ale… je tu priveľké zameriavanie sa na finančné tresty a úsporné balíky," uviedol Schulz a dodal, že ekonomický rast môže byť takto udusený v mnohých európskych krajinách.

"Ako možno očakávať od krajín, ktorých ekonomiky sa zastavujú a čelia recesii, že splatia svoje dlhy? Grécko už zaplatilo vysokú cenu. Nemôže stále len platiť," dodal Schulz.

Zdroj: Associated Press

2 jam

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA