Predstavitelia EÚ sa zrejme nezúčastnia na vojenskej prehliadke v Pekingu

Peking 3. júla (TASR) - Poprední predstavitelia Európskej únie sa s veľkou pravdepodobnosťou nezúčastnia na slávnostnej vojenskej prehliadke v Pekingu pri príležitosti ukončenia druhej svetovej vojny v Ázii. Informovala o tom dnes agentúra AP s odvolaním sa na vyslanca EÚ v Pekingu Hansa Dietmara Schweisguta. Podľa zmieneného diplomata otázkou zostáva, či plánované čínske oslavy prispejú k ...

Peking 3. júla (TASR) – Poprední predstavitelia Európskej únie sa s veľkou pravdepodobnosťou nezúčastnia na slávnostnej vojenskej prehliadke v Pekingu pri príležitosti ukončenia druhej svetovej vojny v Ázii. Informovala o tom dnes agentúra AP s odvolaním sa na vyslanca EÚ v Pekingu Hansa Dietmara Schweisguta.

Podľa zmieneného diplomata otázkou zostáva, či plánované čínske oslavy prispejú k zmierneniu alebo k ďalšiemu zhoršeniu vzťahov medzi Čínou a inými krajinami regiónu.

Schweisgut to podľa agentúry AP uviedol s ohľadom na spory Pekingu a Tokia o ostrovy vo Východočínskom mori a o výklad udalostí z čias druhej svetovej vojny.

Svoju účasť na prehliadke v Pekingu, ktorá sa bude v čínskej metropole konať 3. septembra, potvrdilo zatiaľ iba Rusko.

Citlivou otázkou zostáva aj miesto konania – Námestie nebeského pokoja v Pekingu, kde došlo v roku 1989 ku krvavému a stále nie dostatočne objasnenému potlačeniu prodemokratickej demonštrácie armádou.

Podľa pozorovateľov viaceré krajiny sveta čelia v súvislosti s plánovanou prehliadkou neľahkej dileme: buď urazia Peking odmietnutím pozvania, alebo svojou účasťou symbolicky podporia rastúcu vojenskú moc Číny.

Vyslanec Schweisgut zdôraznil, že prípadná neúčasť popredných predstaviteľov EÚ na prehliadke v Pekingu nebude znamenať, že si únia neváži čínsku úlohu v druhej svetovej vojne alebo utrpenie čínskeho ľudu počas japonskej okupácie.

2 tth rsc

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA