PREMIÉR: Bezpečnostné riziká spojené s migračnou krízou sa zvyšujú

Bratislava 28. októbra (TASR) - Vláda dnes konštatovala zvyšovanie bezpečnostných rizík spojených s migračnou krízou. Po dnešnom rokovaní Bezpečnostnej rady SR a kabinetu to uviedol premiér Robert Fico. "Napriek očakávaniam, že bude postupne klesať počet nelegálnych migrantov, ktorí vstupujú do Európskej únie, realita je úplne iná," zdôraznil.

Bratislava 28. októbra (TASR) – Vláda dnes konštatovala zvyšovanie bezpečnostných rizík spojených s migračnou krízou. Po dnešnom rokovaní Bezpečnostnej rady SR a kabinetu to uviedol premiér Robert Fico. “Napriek očakávaniam, že bude postupne klesať počet nelegálnych migrantov, ktorí vstupujú do Európskej únie, realita je úplne iná,” zdôraznil.

Poukázal na to, že v súčasnosti sa do únie dostane mesačne 250.000 až 300.000 nelegálnych migrantov. “V tejto súvislosti sa zvyšuje nervozita v krajinách Európskej únie,” dodal s tým, že aj na Slovensku sa začína venovať podstatne väčšia pozornosť doplnkovým opatreniam, ktoré majú chrániť jeho hranice, a to napriek tomu, že Slovensko nečelí negatívnym dôsledkom nelegálnej migrácii.

Bezpečnostná rada SR sa zaoberala tiež správaním migrantov v táboroch na území EÚ, v ktorých prichádza z rôznych dôvodov ku konfliktom. “Ich počet je alarmujúci, bude potrebné prijať výnimočné opatrenia, ako ich postupne zvládať,” upozornil Fico.

Za nebezpečné označil aj zvyšujúci sa počet extrémistických atakov na lokality, ktoré slúžia utečencom. Spomenul Nemecko, Švédsko, Belgicko či Holandsko. “Od januára do októbra 2015 prišlo k 576 útokom na budovy s utečencami. Je to trojnásobný nárast. Je to určite dôsledok aj toho, že desaťtisíce ľudí vchádzajú do EÚ bez identifikácie, nevieme o nich nič,” podčiarkol.

Znova zopakoval, že vláda principiálne odmietne trvalé povinné kvóty na prerozdeľovanie utečencov do členských krajín únie. Nepozdáva sa mu štýl, akým sa dostali na územie EÚ. Pokiaľ by sa podľa neho na schengenských hraniciach riadne identifikovali, oddelili ekonomickí migranti od tých, ktorí potrebujú pomoc, tak by sa s nimi mohli robiť programy na vyriešenie ich ťažkej životnej situácie.

Na vyhlásenie šéfa Euroskupiny Jeroena Dijsselbloema, že členské krajiny únie, ktoré sa nebudú podieľať na prijímaní utečencov, by mali dostať menej finančných prostriedkov z Bruselu, reagoval Fico tým, že je to len také “bububu”. Dodal, že tomu nevenuje žiadnu pozornosť. “Vyjadrenia ohľadne eurofondov sa už objavili aj v minulosti, ale boli okamžite odmietnuté samotnou Európskou komisiou, ktorá konštatovala, že to nie je možné,” podčiarkol.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

er von

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA