PREMIÉR: Rozširovanie EÚ sa nesmie skončiť prijatím Chorvátska

Bratislava 12. apríla (TASR) – Rozširovanie Európskej únie (EÚ) sa nesmie skončiť prijatím Chorvátska. Naopak, tento medzník by mal byť úspešným začiatkom procesu rozširovania v celom regióne Balkánu. "Nemám pochýb o tom, že Balkán je Európa a EÚ nebude úplná bez Balkánu," zdôraznil dnes premiér Robert Fico (Smer-SD) v príhovore počas bezpečnostného fóra GLOBSEC za účasti vysokopostavených hostí zo zahraničia.

Úlohou členských krajín bude podľa neho povzbudiť uchádzajúce sa krajiny k napĺňaniu stanovených podmienok pre vstup. Tie by zas pre napĺňanie podmienok mali pracovať nielen individuálne, ale aj spoločne, a to podľa vzoru krajín V4.

Predseda vlády prisľúbil, že Slovensko bude v nasledujúcom období presadzovať proeurópsku politiku. Pripomenul, že práve rozdielny postoj politických strán k tejto téme v predchádzajúcom období viedol nakoniec k predčasným parlamentným voľbám. "Slovenskí občania nám dali veľmi jasnú odpoveď – proeurópske strany získali zdrvujúcu podporu vo voľbách. Nová slovenská vláda si je plne vedomá tohto mandátu a budeme si ho ctiť. Nepochybujte o tom, že aj v týchto zložitých pre EÚ časoch slovenská vláda stojí pevne na proeurópskej pozícii," zdôraznil šéf sociálnych demokratov.

Fico sa v príhovore dotkol aj spolupráce v rámci Východného partnerstva. Podľa neho ide o dôležitú medzinárodnú kooperáciu, ktorú bude Slovensko podporovať aj počas jeho vlády. "Verím, že táto organizácia vznikla nie aby nahradila, ale aby propagovala myšlienku EÚ o integrácii… Aby Východné partnerstvo uspelo, krajiny musia preukázať svoj silný záväzok k prijatiu reforiem, princípov a hodnôt, ktoré si ctíme v EÚ," dodal.

vse pa

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA