Kto sa nepripojí k novej fiškálnej zmluve, nedostane pomoc z eurovalu

Bratislava 26. januára (TASR) – Na platnosť novej fiškálnej zmluvy o prísnejších pravidlách tvorby a kontroly rozpočtov bude pravdepodobne stačiť ratifikácia v 12 zo 17 členských krajín eurozóny. Maximálne päť štátov tak bude môcť odmietnuť novú dohodu bez toho, aby blokovali ostatných členov.

Ako však dnes na rokovaní parlamentného výboru pre európske záležitosti upozornila premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS), bez pripojenia sa k zmluve nebude môcť člen eurozóny v prípade problémov požiadať o pomoc z trvalého eurovalu (ESM). Ten by mal začať fungovať už od polovice tohto roka.

"Je to ich slobodné rozhodnutie. Bez tvrdých fiškálnych pravidiel žiadna pomoc nemôže byť účinná. Pokiaľ sa krajina nerozhodne a neschváli vážne opatrenia na fiškálnu konsolidáciu, ani pomoc nie je možná. Je to len racionálny výsledok dohodnutých pravidiel," argumentovala Radičová s tým, že Slovensko takýto postup podporuje. Členovia eurovýboru jej následne udelili mandát na zastupovanie Slovenska na pondelkovom (30.1.) summite EÚ v Bruseli.

Za ďalšiu otvorenú otázku, ktorú by mali európski lídri prerokovať, označila premiérka účasť na novovytvorených pravidelných summitoch eurozóny aj pre jej nečlenov. "Je vhodné, aby sa na summitoch eurozóny zúčastňovali aj nečlenovia, avšak v rozsahu záväzkov, ktoré sú na seba schopné a ochotné prevziať," tlmočila oficiálne stanovisko SR. Reálna je podľa nej aj možnosť pripustiť na eurosummitoch účasť predsedu Európskeho parlamentu (EP).

vjo

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA