Prezident SR I. Gašparovič odobril zvýšené záruky v eurovale

Bratislava 18. októbra (TASR) – Záruky Slovenska v dočasnom eurovale (EFSF) sa zvýšia zo súčasných 4,371 miliardy eur na 7,727 miliardy eur. Vyplýva to z novely zákona o špecifických štátnych zárukách, ktorú podpísal prezident SR Ivan Gašparovič. Dodatok k medzinárodnej zmluve o EFSF prezident podpísal v piatok 14. októbra, záväzky vyplývajúce z tohto kroku však museli byť zapracované aj do vnútroštátnej legislatívy.

Slovensko vo štvrtok 13. októbra ako posledná krajina eurozóny na druhýkrát schválilo posilnenie dočasného eurovalu (EFSF). Po dohode troch koaličných strán s opozičným Smerom-SD išlo o očakávaný výsledok a dodatok k medzinárodnej zmluve podporilo 114 zo 147 prítomných poslancov Národnej rady (NR) SR. Na schválenie bolo potrebných minimálne 76 hlasov.

Prvýkrát parlament rozhodoval o zmenách v eurovale v utorok (11. 10.) večer, pričom neúspešné hlasovanie bolo spojené aj s hlasovaním o dôvere vláde. Napriek tomu však SaS, časť OKS a Obyčajných ľudí za návrh nehlasovala a súčasná vláda tak padla.

Po tomto kroku sa tri strany vládnej koalície SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd dohodli s opozičným Smerom-SD, že euroval na druhý pokus schvália. Výmenou za túto podporu súhlasili s predčasnými voľbami, ktoré sa na základe rozhodnutia parlamentu uskutočnia 10. marca 2012.

ala vjo gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA