PRIESKUM: Pravdepodobnosť, že Grécko vystúpi z eurozóny, klesla

Londýn 26. mája (TASR) - Pravdepodobnosť, že Grécko vystúpi z eurozóny, tento mesiac klesla aj napriek tomu, že Aténam sa kráti čas na dosiahnutie dohody s veriteľmi. Vyplýva to z májového prieskumu renomovanej konzultačnej firmy Sentix medzi investormi v menovej únii, pričom najviac respondentov bolo z Nemecka. Informovala o tom agentúra Reuters.

Londýn 26. mája (TASR) – Pravdepodobnosť, že Grécko vystúpi z eurozóny, tento mesiac klesla aj napriek tomu, že Aténam sa kráti čas na dosiahnutie dohody s veriteľmi. Vyplýva to z májového prieskumu renomovanej konzultačnej firmy Sentix medzi investormi v menovej únii, pričom najviac respondentov bolo z Nemecka. Informovala o tom agentúra Reuters.

Na prieskume sa zúčastnilo približne 1000 investorov a 41 % z nich uviedlo, že očakáva vystúpenie Grécka z menovej únie. To je menej ako v apríli, keď až 49 % opýtaných predpovedalo odchod Grécka z eurozóny, ale stále výrazne viac ako v januári 2015, keď takýto výsledok gréckej krízy očakávalo 22,5 % respondentov.

Podľa Sebastiana Wankeho, hlavného analytika Sentix, napriek stále neistej budúcnosti Grécka investori pravdepodobne berú vážne vyhlásenia vlády v Aténach, že chce udržať krajinu v eurozóne.

Grécko začiatkom tohto týždňa zopakovalo, že chce uhradiť všetky pohľadávky, ale naliehavo potrebuje peniaze, aby bolo schopné splatiť dlhy. Reagovalo tak na slová niektorých predstaviteľov svojej vlády, ktorí počas víkendu naznačili, že Atény možno na budúci týždeň nezaplatia Medzinárodnému menovému fondu (MMF) splátku z úveru, lebo nemajú z čoho.

Výnosy z krátkodobých dvojročných gréckych dlhopisov dnes vzrástli o 278 bázických bodov na 25,76 % a dosiahli najvyššiu úroveň od emisie týchto obligácií v júli 2014. A výnosy z 10-ročných dlhopisov Grécka na sekundárnych trhoch dnes stúpli o 44 bázických bodov na 11,96 %.

1 bal gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA