Putin: Sankcie EÚ voči Bielorusku sú neprijateľné

Moskva/Varšava 29. februára (TASR) – Ruský premiér Vladimir Putin dnes uviedol, že sankcie Európskej únie voči Bielorusku sú neprijateľné. V tejto súvislosti pripomenul donucovacie opatrenia proti Líbyi či Iraku.

"Sú prinajmenšom neúčinné," povedal Putin o sankciách. "Nešťastné prípady Líbye a Iraku ukázali, že bez ohľadu na to, aké sankcie sa použijú, vždy posúvajú situáciu k vojenskej intervencii," citovala ho tlačová agentúra Interfax.

Poľský premiér Donald Tusk dnes prisľúbil pokračovanie podpory pre bieloruskú opozíciu. "Chcem povedať Bielorusom niekoľko slov: buďte silní a vydržte," povedal Tusk na tlačovej konferencii po bielorusky. "Nech žije Bielorusko," dodal s tým, že "nervózna a dosť drastická reakcia" Minska na nové opatrenia EÚ ukázala, že sankcie spôsobujú problémy jeho režimu.

EÚ v rámci tlaku na vládu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka uvalila tento týždeň na jeho krajinu ďalšie sankcie. Konkrétne sa týkajú 21 bieloruských predstaviteľov, ktorých zaradili na zoznam osôb, ktoré majú zakázané cestovať do únie a ktorým zmrazia majetok v EÚ pre účasť na potláčaní občianskej spoločnosti a demokratickej opozície.

Minsk v reakcii požiadal veľvyslancov EÚ a Poľska v Bielorusku, aby odišli z krajiny, a stiahol svojich diplomatických zástupcov z Varšavy a Bruselu. Európska únia následne oznámila, že všetky jej členské krajiny povolajú svojich veľvyslancov z Minska domov na konzultácie.

Zdroj: DPA

3 20 gon juh

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA