R. GEIST: Ak sa niečo v eurozóne zomelie, bude to v najbližších mesiacoch

Bratislava 17. augusta (TASR) – Návrhy nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho na zosilnenie centralizácie eurozóny majú dlhodobý charakter a v krátkodobom horizonte môžu podľa analytika Radovana Geista pomôcť najmä pri upokojovaní obáv trhov z rozšírenia dlhovej krízy z juhoeurópskych krajín. "Ak sa niečo zomelie, bude sa to mlieť v priebehu niekoľkých mesiacov. Toto sú návrhy, ktoré by mohli vstúpiť do platnosti napríklad na budúci rok. Navyše, takáto integrácia si bude pravdepodobne vyžadovať aj nejakú ratifikáciu na národnej úrovni," povedal pre TASR Geist.

"Neriešia to bezprostredne, ale dá sa dúfať, že do istej miery upokoja trhy, a tým zmenšia tlak na Taliansko, Španielsko a vlastne aj Francúzsko," dodal na margo dlhovej krízy. Geist očakáva, že spolu s úspornými opatreniami prijímanými v jednotlivých krajinách a operáciami Európskej centrálnej banky (ECB) môžu aj zámery Nemecka a Francúzska napokon viesť k zastaveniu šírenia dlhovej krízy.

Merkelová a Sarkozy navrhli vznik centrálnej ekonomickej vlády eurozóny, ktorá by zasadala dvakrát ročne, zavedenie stropov pre deficity v ústavách jej členských krajín do roku 2012 a zavedenie dane z finančných transakcií. Vzhľadom na nesúhlas Nemecka zatiaľ nepožadujú zavedenie eurobondov, podľa Geista však v budúcnosti môžu Nemci názor zmeniť. "Nápad s ekonomickou vládou nie je nový a nemyslím si, že je to iba pro forma nápad na upokojenie situácie. Vnímal by som to rovnako ako zakotvenie dlhovej brzdy v ústavách a ďalšie navrhnuté opatrenia, ako podmienku, za ktorej sú Francúzsko a Nemecko ochotné akceptovať nejakú mutualizáciu dlhov. Či už formou európskych dlhopisov, alebo inou formou," uviedol. Eurobondy sú podľa neho pre Nemecko problémom dovtedy, kým majú štáty eurozóny vlastné fiškálne politiky a ak sa viac zblížia, situácia sa môže zmeniť.

Geist očakáva, že obaja európski lídri oficiálne oboznámia členské štáty eurozóny so svojimi návrhmi do konca augusta a na jeseň sa o nich bude intenzívne rokovať.

Politológ Grigorij Mesežnikov súhlasí s Geistom v tom, že z krátkodobého hľadiska môžu návrhy Merkelovej a Sarkozyho pomôcť upokojiť trhy a získať tým viac času na realizáciu úsporných opatrení. Najmä otázka centrálnej ekonomickej vlády si však podľa Mesežnikova vyžaduje dlhšiu diskusiu. "Myslím si, že toto sa určite nedá vyriešiť v priebehu najbližších týždňov a mesiacov a zrejme to bude predpokladať zvolávanie rôznych grémií v eurozóne, ale aj samotnej Európskej únii (EÚ)," povedal politológ, podľa ktorého sú s eurozónou prepojené všetky štáty EÚ, takže sa jej problémy týkajú aj ich. Podobne ako Geist aj Mesežnikov očakáva, že intenzívne rokovania o návrhoch Merkelovej a Sarkozyho prebehnú už túto jeseň a v ich znamení bude prebiehať aj nasledujúci rok.

Čo sa týka slovenskej politickej reprezentácie, podľa Mesežnikova je dôležité, aby pri riešení celoeurópskych otázok dokázala prekonať úzko stranícke pohľady. To sa týka aj otázky navýšenia eurovalu, o ktorej bude parlament rokovať v septembri. "Pre Slovensko by bolo najhorším riešením sa z toho vyvliecť. Nijako by nám to nepomohlo. Sme malá ekonomika, iba by sme sami sebe priťažili a ešte viac zhoršili imidž Slovenska. V tejto situácii neexistuje ideálne riešenie a treba urobiť všetko pre to, aby sme minimálne rozšírenie eurovalu neblokovali," povedal.

Aktuálne považuje za kľúčový postoj Smeru-SD, ktorý by na jednej strane ťažko vysvetľoval európskym socialistom, z akých dôvodov zablokoval zmeny v eurovale, na druhej strane sa obáva negatívnej reakcie voličov na to, že Slovensko pomáha de facto bohatším štátom. "Preto by chceli, aby to schválili naozaj všetci. Aby potom nemohli byť obviňovaní časťou svojho voličstva, že schválili niečo, čo nie je v záujme Slovenska," odhadol Mesežnikov. "Ak by to neprešlo, Robert Fico by chcel, aby to bolo vinou vládnej koalície, a nie jeho," povedal Mesežnikov s tým, že tento druhý scenár by však pravdepodobne neodvrátil kritiku ľavicových partnerov Smeru-SD voči tejto strane.

df gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA