Rakúsko: Petíciu za referendum o vystúpení z EÚ podpísalo vyše 261.000 ľudí

Viedeň 2. júla (TASR) - Petíciu za usporiadanie referenda o vystúpení Rakúska z EÚ v priebehu uplynulého týždňa podpísalo 261. 159 tamojších občanov. O výsledku občianskej iniciatívy pod vedením bývalej prekladateľky na dôchodku Inge Rauscherovej dnes informoval internetový portál rakúskeho verejnoprávneho rozhlasu a televízie (ORF).

Viedeň 2. júla (TASR) – Petíciu za usporiadanie referenda o vystúpení Rakúska z EÚ v priebehu uplynulého týždňa podpísalo 261.159 tamojších občanov. O výsledku občianskej iniciatívy pod vedením bývalej prekladateľky na dôchodku Inge Rauscherovej dnes informoval internetový portál rakúskeho verejnoprávneho rozhlasu a televízie (ORF).

Iniciátori petície požadujú od spolkového parlamentu “rozhodnutie o vystúpení Rakúskej republiky z Európskej únie prostredníctvom ústavného zákona, o ktorom sa uskutoční ľudové hlasovanie”.

Využili pritom zákonný postup, na základe ktorého musia zákonodarcovia požiadavku prerokovať, ak petíciu v týždňovej lehote podpíše najmenej 100.000 oprávnených voličov.

Iniciatíva odporcov EÚ vystupujúca pod názvom Domovina a životné prostredie bola podľa ORF s podobnou petíciou úspešná aj v roku 2000. Výrazné zvýšenie podpory oproti vtedajšej podpisovej akcii stanica dáva do súvislosti so stavom ekonomiky a krízou v Grécku.

12 svi rsc

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA