R.GEIST: Veľká Británia sa obáva “únie v únii”, nebude však blokovať EK a ESD

Bratislava 9. decembra (TASR) – Veľká Británia má obavy z vytvorenia "únie v únii", ktorá by mohla vzniknúť na základe pripravovanej dohody 23 štátov. Aj preto britský premiér David Cameron upozorňoval na možný konflikt záujmov v prípade, že by právomoci v otázkach finančnej regulácie získali dnešné európske inštitúcie. Pre TASR to uviedol analytik EuroActivu Radovan Geist, podľa ktorého však Veľká Británia napokon zrejme nebude blokovať možnosť, aby určitú úlohu v napĺňaní novej zmluvy zohrávala Európska komisia (EK) a Európsky súdny dvor (ESD).

"Veľká Británia môže zablokovať, aby európske inštitúcie zohrávali nejakú úlohu v tomto novom zoskupení. Nemyslím si, že to urobí, znamenalo by to pre ňu príliš vysoké politické náklady," povedal Geist. Dodal, že nová dohoda by mala získať definitívne kontúry do marca 2012, už dnes je však jasné, že jej následky pocítia aj štáty, ktoré nebudú jej členmi. "Podobne, ako to fungovalo v prípade schengenskej dohody," pripomenul Geist, podľa ktorého to môže znamenať v prípade riešenia niektorých problémov "vytláčanie" tých štátov EÚ, ktoré nebudú súčasťou dohody, na vedľajšiu koľaj.

Zároveň pripomenul, že dohoda sa netýka len prísnejšej regulácie rozpočtov členských štátov a vytvorenia efektívnejších ochranných mechanizmov pre štáty v problémoch, ale členovia sa v nej zaväzujú hľadať cesty ďalšieho vzájomného zosúladenia aj v daňovej oblasti. Podľa Geista by malo ísť o prípadný spoločný daňový základ a daň z finančných transakcií. Na otázku, či dohoda nemôže otvoriť dvere aj k harmonizácii priamych daní bez súhlasu všetkých členských štátov, Geist reagoval, že podľa jeho informácií by sa zrušenie práva veta otázok tohto typu týkať nemalo.

Na novej európskej zmluve sa dohodne 17 členských štátov eurozóny spolu so šiestimi ďalšími členmi EÚ, ktorí zatiaľ nepoužívajú spoločnú európsku menu euro. Vyhlásil to dnes predseda Európskej rady Herman Van Rompuy na tlačovej konferencii po rokovaní predstaviteľov EÚ v Bruseli.

Európska únia nenašla podporu všetkých svojich 27 členských štátov na zmenu Lisabonskej zmluvy počas prebiehajúceho summitu EÚ v Bruseli, tak ako to navrhovalo Nemecko a Francúzsko. Dohoda "dvadsaťsedmičky" stroskotala na požiadavkách britského premiéra Davida Camerona vrátane kľúčovej žiadosti, aby Británia mala právo veta pri rozhodovaní o regulácii finančných trhov. Cieľom plánu nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, ktorého predpokladom sú zmeny Lisabonskej zmluvy, je postupne zaviesť zákaz rozpočtových deficitov a povinnosť štátov znižovať svoje dlhy.

Herman Van Rompuy informoval, že európski lídri sa dohodli na poskytnutí približne 200 miliárd eur Medzinárodnému menového fondu (MMF), ktorý na záchranu zadlžených štátov eurozóny vytvorí paralelný fond k Európskemu stabilizačného mechanizmu (ESM) – tzv. trvalému eurovalu.

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy vyhlásil, že by viac privítal, ak by k novej európskej zmluve pristúpilo všetkých 27 členských štátov EÚ. Znemožnil to podľa Sarkozyho tvrdohlavý postoj Británie. Nová zmluva by mala byť pripravená do marca, keď sa uskutoční ďalší summit EÚ.

Podľa Sarkozyho práve nedostatok finančnej regulácie, z ktorej sa chcela pri rokovaniach vymaniť Británia, spôsobil terajšiu krízovú situáciu v EÚ. Podmienky Británie označil Sarkozy za neprijateľné.

df ed

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA