Ceny pohonných látok môžu v nasledujúcich týždňoch stúpať

Bratislava 24. januára (TASR) – Ceny ropy a s určitým oneskorením aj ceny pohonných látok na európskych trhoch sa môžu podľa analytičky internetového portálu energia.sk Michaely Jacovej v nasledujúcich týždňoch zvyšovať, keďže medzinárodné trhy reagujú na správy o uvalení embarga na dovoz iránskej ropy do krajín EÚ.

"Ceny stúpajú na základe predpokladu zvýšeného dopytu po menšom celkovom množstve ropy v obehu. Vyjednaný niekoľkomesačný odklad implementácie embarga pre Grécko, ktoré z Iránu dováža tretinu svojej spotreby, však tento nárast zmierňuje," uviedla v reakcii pre TASR Jacová.

"Faktormi, ktoré môžu situáciu v najbližších týždňoch meniť, či už negatívne, alebo pozitívne, bude najmä zásadná stabilizácia gréckeho dlhu a krízy v eurozóne, a teda pozitívnejší ekonomický výhľad na rok 2012, alebo vyhrotenie situácie v oblasti Perzského zálivu, konkrétne obmedzenie vývozu ropy cez Hormuzský prieliv," spresnila.

Európska únia v pondelok (23. 1.) oficiálne prijala rozhodnutie o ropnom embargu voči Iránu. Embargo je vnímané ako súčasť širších sankcií EÚ postihujúcich Teherán za vývoj jadrového zbrojného programu. Na prijatí okamžitého embarga na ropu a ropné produkty sa v pondelok 23. januára 2012 zhodli šéfovia európskej diplomacie zo všetkých 27 členských štátov EÚ.

Embargo sa bude týkať iba nových dohôd o dovoze iránskej ropy a ropných produktov, pričom doterajšie dohody, uzatvorené pred prijatím embarga, môžu byť realizované najneskôr do začiatku júla. Irán odmieta obvinenia medzinárodnej verejnosti z vývoja nukleárneho arzenálu a tvrdí, že jeho jadrový program je využívaný iba na mierové účely.

jal jnk gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA