Irán pohrozil, že určite zastaví dodávky ropy niektorým štátom EÚ

Teherán 4. februára (TASR) – Irán naisto zablokuje export ropy do "niektorých" európskych krajín. Oznámila to dnes tlačová agentúra Fars, ktorá citovala slová iránskeho ministra ropného priemyslu Rostama Kasemího.

"Vývoz iránskej ropy do niektorých krajín Európy určite prerušíme. Čo sa týka ďalších európskych krajín, o tom rozhodneme neskôr," povedal Kasemí na tlačovej konferencii. Minister nezverejnil, o ktoré krajiny by malo ísť, no opatrenie Iránu je jednoznačne odvetou za rozhodnutie Európskej únie (EÚ) uvaliť embargo na iránsky ropný export od júla tohto roka.

Kasemí zároveň varoval pred otrasmi na ropnom trhu, ak sankcie nadobudnú platnosť. "Medzinárodné trhy čakajú problémy, ak na nich bude iránska ropa chýbať, čo bude mať nepredvídateľné dôsledky na ceny ropy," povedal minister, podľa ktorého Európska únia iba ustúpila tlakom Spojených štátov. Minister verí, že EÚ svoje rozhodnutie prehodnotí.

Irán vyviezol do Európskej únie v 3. štvrťroku minulého roka zhruba 25 % z celkového objemu svojho exportu. V priemere sa EÚ podieľa na jeho vývoze zhruba 18 %. Podľa analytikov však napriek tomu svetovému trhu s ropou výraznejšie otrasy nehrozia ani keby sa Irán rozhodol dodávky ropy do Európy zastaviť.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 dan gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA