EÚ by voči Iránu nemala vylúčiť ďalšie opatrenia, vrátane vojenských

Brusel 14. novembra (TASR) – Ďalšie sankcie pre Irán sú viac ako isté, ale Európska únia by nemala vylúčiť ani ďalšie opatrenia vrátane vojenského zásahu, povedal dnes krátko pred začatím zasadania Rady ministrov pre zahraničné veci šéf holandskej diplomacie Uri Rosenthal.

Úvahy o nových sankciách voči iránskemu režimu nabrali na intenzite po tom, ako minulý týždeň predstaviteľov EÚ vystrašila najnovšia správa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), podľa ktorej vývoj iránskeho jadrového programu napĺňa skôr vojenské než civilné účely, čo naznačuje, že Irán sa môže dostať k výrobe vlastných atómových zbraní.

"Myslím si, že budeme rokovať o ďalších sankciách, to je isté… Najlepšie prostredníctvom Organizácie Spojených národov," povedal holandský minister zahraničných vecí po príchode do Bruselu.

Na otázku novinárov ohľadom možných leteckých vojenských zásahov proti jadrovým zariadeniam v Iráne, o ktorých opakovane uvažuje napríklad Izrael, Rosenthal odpovedal, že medzinárodné spoločenstvo by nemalo v tejto chvíli vylúčiť podobnú možnosť.

"Nemyslím si, že by sme momentálne mali vylúčiť akúkoľvek možnosť. Ale nehovoríme o tom. Doplniť alebo vylúčiť iné možnosti nie je práve teraz na programe dňa," povedal Rosenthal.

"Irán pokračuje v úsilí rozvíjať vlastný program atómových zbraní a preto EÚ musí dnes prijať veľmi rozhodné stanovisko. Potrebujeme zosilniť naše akcie, aby sa predišlo neodvrátiteľným krokom," podporil svojho holandského kolegu francúzsky minister zahraničných vecí Alain Juppé.

Šéfovia európskych diplomacií na dnešnej Rade ministrov budú diskutovať aj o rozšírení sankcií voči sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi, srbských perspektívach vstupu do EÚ a treniciach na severe Kosova, ako aj o možnom rozšírení mandátu misií EÚ v Afganistane.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov dnes v Moskve oznámil, že Rusko nesúhlasí s rozhodnutím EÚ uvaliť nové sankcie na iránsky jadrový program a dodal, že medzinárodné spoločenstvo vytvára zbytočný tlak na Teherán, aby mohlo dodatočne prijímať jednostranné opatrenia voči tejto krajine.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA