“Rozhorčení” kráčajú peši Európou na protest proti ekonomickej kríze

Brusel 27. júla (TASR) – Päťdesiat členov nového celoeurópskeho protestného hnutia s názvom "Rozhorčení" sa vydalo v utorok popoludní z Madridu do Bruselu na peší pochod. Ich cieľom je na trase dlhej 1500 kilometrov z juhu na sever Európy protestovať proti súčasnej ekonomickej kríze na starom kontinente.

Nové hnutie má síce iba dva mesiace, ale už si získalo mimoriadnu pozornosť médií. V nedeľu sa okolo 500 členov tejto novej organizácie, zrodenej v Španielsku, zúčastnilo peších protestných pochodov z Madridu do viacerých miest krajiny.

"Zo severu na juh, z východu na západ, budeme bojovať nech to stojí, čo to stojí," spievali protestujúci členovia hnutia, keď sa v utorok za potlesku prítomných divákov vydali z madridského námestia Puerta del Sol na dlhí peší pochod až do Bruselu, politického a administratívneho centra Európskej únie.

Čaká ich púť dlhá 1500 kilometrov, cez Španielsko a Francúzsko do Belgicka. S plánom prejsť v priemere každý deň 24 kilometrov, je ich príchod v srdci EÚ očakávaný 8. októbra tohto roku.

"Naším cieľom je poskytovať ľuďom informácie o našom hnutí a očakávame, že sa k nám mnohí pridajú," povedal 32-ročný Enrique Gasch, organizátor nevšednej protestnej púte. Na demonštráciu do Madridu prišiel peši z Barcelony.

Nedeľňajšieho pouličného pochodu nespokojných občanov v uliciach Madridu sa zúčastnili tisíce ľudí, ktorí takto protestovali proti vysokej nezamestnanosti, ekonomickej kríze a korupcii.

Podľa vyjadrení členov nenásilného, pokojného hnutia "Rozhorčených" sa ich pochod naprieč Európou nesie v znamení humanizmu a ľudskej vzájomnosti. Dôkazom toho sú aj pútače, s ktorými pochodujú, s výzvami ako "Do Bruselu za humánnejší svet" alebo "Ľudia Európy, prebuďte sa!".

"Budeme pokračovať v našich protestoch, budeme stále silnejší, zjednocujeme sa pre Európu, lebo problémy, ktorým čelíme, sú globálne. Nájdeme ich v Paríži, v Montpellieri či v Bruseli," povedal na začiatku pochodu Enrique Gash. Musel sa vzdať svojho dočasného zamestnania v nočnom klube, aby sa mohol zúčastniť pochodu s posolstvom pre všetkých Európanov.

Účastníci pešieho protestu vyrazili s ruksakmi na chrbtoch, s fľašami vody, spacími vakmi a hrubším oblečením, ktoré budú potrebovať, keď dorazia do severnejších častí Európy.

Hnutie "Rozhorčených" sa zrodilo po spontánnych pouličných protestoch na námestí Puerta del Sol v Madride, ku ktorým došlo v polovičke mája. Protesty sa konali pred uskutočnením lokálnych volieb, keď sa demonštranti snažili upozorniť úrady a politikov, že ekonomická kríza hlboko zasahuje do každodenného života obyčajných ľudí.

Podľa prieskumov verejnej mienky, ako dnes uviedla spravodajská agentúra Belga, má hnutie "Rozhorčených" v Španielsku sympatie až dvoch tretín domáceho obyvateľstva.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA