Rozšírená námorná misia EÚ proti pašerákom ľudí sa začne 7. októbra (2)

Rím 24. septembra (TASR) - Už 7. októbra vstúpi vojenská operácia v Stredozemnom mori, zameraná proti prevádzačstvu, do druhej fázy. Ponesie názov Sofia a jej cieľom bude vypátranie a prípadné zhabanie plavidiel pašerákov ľudí. V sídle veliteľstva operácie EUNAVFOR Med v Ríme to dnes oznámila šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová.

Rím 24. septembra (TASR) – Už 7. októbra vstúpi vojenská operácia v Stredozemnom mori, zameraná proti prevádzačstvu, do druhej fázy. Ponesie názov Sofia a jej cieľom bude vypátranie a prípadné zhabanie plavidiel pašerákov ľudí.

V sídle veliteľstva operácie EUNAVFOR Med v Ríme to dnes oznámila šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová.

Podľa jej slov vybrali názov misie podľa mena dievčatka, ktoré sa v lete narodilo na palube vojenskej lode zachraňujúcej migrantov, píše tlačová agentúra MTI.

“Nech je toto označenie symbolom nádeje,” vyhlásila talianska diplomatka v službách Európskej únie.

Lode, ktoré sa budú podieľať na operácii, sa budú môcť priblížiť, zadržať, prehľadať, ale aj zhabať plavidlá a iné veci pašerákov ľudí, uviedla Mogheriniová.

Podľa jej slov sa v uplynulých mesiacoch podarilo odhaliť a monitorovať celkovo 20 takýchto plavidiel, z ktorých sa 16 vydalo smerom k európskym brehom z Líbye a tri z Egypta. Doteraz ich však nemohli zadržať, pretože participujúci na operácii nemali na to právomoci, čo sa však čoskoro zmení.

Cieľom operácie nie je odradenie migrantov, poznamenala šéfka európskej diplomacie a pripomenula, že práve pri pokusoch dostať sa na starý kontinent cez Stredozemné more prichádza o život najviac z nich.

Počas prvej fázy operácie, ktorej velí taliansky admirál Ennio Credendino, bolo úlohou účastníkov monitorovať siete prevádzačov a obchodníkov s ľuďmi a vyhodnocovať ich aktivity.

6 20 le gon

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA