Rozšírenie biznisu v Číne plánuje tento rok omnoho menej európskych firiem

Peking 10. júna (TASR) - Rozšírenie svojho biznisu v Číne plánuje tento rok omnoho menej európskych podnikov než v predchádzajúcich rokoch. Ako dôvod uvádzajú neférové zaobchádzanie zo strany čínskych úradov. Informovala o tom agentúra DPA.

Peking 10. júna (TASR) – Rozšírenie svojho biznisu v Číne plánuje tento rok omnoho menej európskych podnikov než v predchádzajúcich rokoch. Ako dôvod uvádzajú neférové zaobchádzanie zo strany čínskych úradov. Informovala o tom agentúra DPA.

“Vyhliadky sú omnoho pesimistickejšie, než uvádzali predchádzajúce prieskumy,” povedal predseda Európskej obchodnej komory v Číne Jörg Wuttke. Iba 55 % z oslovených firiem uviedlo, že plánuje tento rok v Číne svoj biznis rozšíriť. Pred dvomi rokmi malo takéto plány až 86 % firiem.

Okrem toho, viac než polovica z celkovo 541 oslovených spoločností oznámila, že zahraničné podniky čelia v Číne diskriminácii. Časť firiem v rámci prieskumu uvádzala nepredvídateľné legislatívne prostredie, administratívne problémy a postupné zvyšovanie regulačných opatrení ako tri hlavné prekážky pre biznis v ázijskej krajine.

Európske firmy navyše prehodnocujú celkovú stratégiu v Číne po tom, ako tempo rastu čínskej ekonomiky neustále spomaľuje, dodáva sa v správe Európskej obchodnej komory. Hrubý domáci produkt (HDP) Číny vzrástol minulý rok len o 7,4 %, čo bolo najslabšie celoročné tempo rastu za 24 rokov. Podľa Wuttkeho sa niektoré firmy plánujú začať obzerať po iných reformujúcich sa trhoch.

Už pred časom Európska obchodná komora v Číne vyjadrila obavy zo spôsobu vyšetrovania monopolných praktík európskych podnikov čínskymi úradmi. Poukazovala najmä na to, že podľa niektorých firiem boli tieto čínskymi úradmi nútené do zaplatenia pokuty bez toho, aby boli vo veci vypočuté.

3 dan pop

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA