RŐSLER: Barrosovo otváranie otázky emisie eurodlhopisov je nezodpovedné

Berlín 26. novembra (TASR) - Nemecký vicekancelár a minister hospodárstva Philipp Rösler označil dnes návrhy šéfa Európskej komisie (EK) na vydávanie spoločných dlhopisov eurozóny za "nezodpovedné" a dodal, že Berlín v tejto otázke neustúpi. Rösler v rozhovore pre rozhlasovú stanicu InfoRadio povedal, že predseda EK José Manuel Barroso urobil tento týždeň chybu, keď predložil plán emisie ...

Berlín 26. novembra (TASR) – Nemecký vicekancelár a minister hospodárstva Philipp Rösler označil dnes návrhy šéfa Európskej komisie (EK) na vydávanie spoločných dlhopisov eurozóny za “nezodpovedné” a dodal, že Berlín v tejto otázke neustúpi.

Rösler v rozhovore pre rozhlasovú stanicu InfoRadio povedal, že predseda EK José Manuel Barroso urobil tento týždeň chybu, keď predložil plán emisie spoločných dlhopisov, aj keď ho podmienil prísnejším dohľadom nad rozpočtovou disciplínou členských štátov eurozóny.

“Opätovné otváranie diskusie o euroobligáciách považujem od Barrosa za nezodpovedné,” povedal Rösler, ktorý tak prekonal aj Merkelovej výraz “mimoriadne nevhodné”. Podobne ako podľa ďalších nemeckých politikov, aj podľa Röslera by vydávanie spoločných dlhopisov bolo problémom ako pre Nemecko, tak pre celú Európu, pretože by znížilo tlak na štáty vo finančných problémoch, aby rýchlejšie znižovali svoje dlhy. Vyhol sa však zmienke o najväčšej obave Berlína, ktorou je, že euroobligácie by zvýšili náklady Nemecka na financovanie jeho dlhov.

Podobne ako Rösler skritizoval šéfa EK aj Hans Michelbach, šéf frakcie CDU/CSU vo finančnom výbore nemeckého parlamentu. “Týmito zbytočnými návrhmi na vydávanie spoločných dlhopisov eurozóny (Barroso) ešte zvýšil súčasnú neistotu na trhoch,” povedal s tým, že šéf EK iba vytvára klamlivý dojem, že Európa nedôveruje vlastným opatreniam na ukončenie dlhovej krízy. “Týmto svojím táraním o eurodlhopisoch likviduje dôveru (trhov v eurozónu) a vyvoláva turbulencie práve v situácii, keď potrebujeme, aby sa veci trochu upokojili,” dodal Michelbach.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 dan gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA