Rumunsko o Schengene: Politické záujmy sú nadradené záujmom obyčajných ľudí

Brusel 22. septembra (TASR) – Blokáda vstupu Rumunska a Bulharska do schengenskej zóny, ku ktorej došlo dnes na Rade ministrov spravodlivosti a vnútra v Bruseli, môže mať dozvuky aj na októbrovom summite EÚ. Slovenský minister vnútra Daniel Lipšic k tomu uviedol, že poľské predsedníctvo EÚ a aj samotní ministri sa budú snažiť, aby táto téma nezatienila nadchádzajúce zasadanie Európskej rady, ale je viac ako pravdepodobné, že o dnešnom odmietavom stanovisku Holandska a Fínska budú rokovať aj hlavy štátov a predsedovia vlád členských štátov Únie.

Rumunský minister vnútra Traian Igas po odložení vstupu svojej krajiny a Bulharska do schengenskej zóny na neurčito uviedol, že ho dosť prekvapuje, že negatívne rozhodnutie presadzuje najmä Holandsko, pretože najviac priamych zahraničných investícií v Rumunsku je práve z tejto krajiny. Podľa neho je na škodu veci, keď sú viac preferované politické záujmy ako záujmy obyčajných ľudí a podnikateľov. Narážal tým zrejme na holandského ministra pre imigráciu Gerda Leersa. Ten dnes tesne pred rokovaním ministrov v Bruseli vyhlásil, že jeho krajina bude presadzovať právo veta až do najbližšej čiastkovej správy Európskej komisie o pokroku Rumunska a Bulharska v oblasti boja proti korupcii a organizovanému zločinu, ktorú predstavia vo februári 2012.

"Nestačí, že máte splnené technické kritériá, musí byť adekvátna aj ich implementácia. Musíme mať absolútnu dôveru v systém vo vašich krajinách. Musíme vidieť nezvratné zmeny v oblasti spravodlivosti, kde máte veľkú krízu," obhajoval Leers v Bruseli stanovisko Holandska. Od balkánskych krajín požaduje stopercentné nasadenie v boji proti korupcii a organizovanému zločinu.

Negatívne stanovisko Holandska a Fínska sa ešte počas rokovaní ministrov pokúšalo zvrátiť Poľsko ako predsedajúca krajina EÚ. Za asistencie zástupcu Poľska došlo k užším rokovaniam medzi veľvyslancami Rumunska, Bulharska na jednej strane a Holandska a Fínska na strane druhej, ale ani pätica ambasádorov na veci nič nezmenila.

Postoj Holandska a Fínska neovplyvnili ani výzvy poslancov Európskeho parlamentu, ktorí vstup balkánskych štátov do Schengenu podporujú, ani kritika predsedu Európskej ľudovej strany (EĽS) Josepha Daula, ktorý dnes holandskú a fínsku vládu obvinil z populizmu. Predstaviteľ skupiny socialistov a demokratov v EP Claude Moraes dnes poobede dokonca uviedol, že tvrdohlavosť Holanďanov a Fínov je "hlasovaním proti Európe".

Rumunský minister vnútra Traian Igas sa po ukončení rokovaní európskych ministrov dohodol na dvojstrannom stretnutí s poľským rezortným partnerom Jerzym Millerom. Mali sa na ňom určiť ďalšie kroky, ktoré treba podniknúť, aby sa šance Rumunska a Bulharska stále neodďaľovali. Ešte pred ich stretnutím poľské predsedníctvo EÚ poskytlo obom odmietnutým krajinám záruky, že bude aj naďalej intenzívne pracovať na tom, aby sa otázka ich vstupu do Schengenu vyriešila na Rade ministrov.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA