Rumunský prezident chce, aby EÚ spela k Spojeným štátom európskym

Brusel 25. októbra (TASR) – Rumunský prezident Traian Basescu, ktorý sa dnes v Bruseli stretol s predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom, uviedol, že pre Rumunsko je kľúčové zabezpečiť jednotu Európy a zmysel má taká Európska únia, ktorá smeruje k vytvoreniu Spojených štátov európskych.

"Nechceme Európu s odstredivými silami, s odstredivými myšlienkami. Pre Rumunsko je zásadné byť v jednotnej Európe, ktorá sa čoraz intenzívnejšie integruje a myslím si, že nemáme dôvody na to, aby sme nehovorili o spoločnej európskej suverenite. Máme silné inštitúcie, ktoré musia ešte viac zosilnieť, potrebujeme Európsku úniu, ktorá bude smerovať k vytvoreniu Spojených štátov Európy," vyhlásil rumunský prezident pred novinármi na spoločnej tlačovej besede s predsedom Európskej komisie.

Barroso uviedol, že počas stretnutia s Basescom plno podporil pričlenenie Rumunska a Bulharska do schengenského priestoru bez hraničných kontrol, lebo Európska komisia sa nazdáva, že obe tieto krajiny splnili všetky potrebné kritériá a ich vstup do Schengenu je v podstate otázkou korektnosti.

"Chcem odkázať vášmu národu, že Európska komisia podporuje úsilie vašej krajiny na vstup do zóny voľného pohybu a že urobíme všetko možné, aby sme prekonali súčasné stagnovanie, ktoré je zapríčinené iba politickými prekážkami," povedal Barroso, čím naznačil, že Holandsko a ani Fínsko, ktoré vstup Rumunska do Schengenu blokujú, zatiaľ zo svojich pozícií neustúpili.

Obaja politici uviedli, že hovorili aj o potrebe zvýšiť absorpčnú schopnosť Rumunska v prípade eurofondov, kde Bukurešť výrazne zaostáva za inými krajinami, a debatovali aj o súčasných ekonomických a finančných ťažkostiach Európy. Basescu poukázal na obavy jeho krajiny, že oneskorené riešenie problémov zadlženého Grécka a nervozita v eurozóne môžu mať a vlastne už aj majú negatívny dopad na rumunskú ekonomiku a finančný systém. Basescu si v tejto súvislosti želá, aby stredajší summit eurozóny bol naozaj úspešný a priniesol definitívne odpovede ako riešiť krízu. Dôležité je podľa neho najmä to, aby európske banky, ktoré čaká rekapitalizácia, boli aj naďalej prítomné a aktívne aj v krajinách, ktoré nepatria do eurozóny, ako je aj Rumunsko.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA