Rumunský prezident obvinil Holandsko zo “šikanovania”

Bukurešť 2. februára (TASR) – Rumunský prezident Traian Basescu dnes obvinil Holandsko zo "šikanovania" svojej krajiny a susedného Bulharska, keďže minulý rok zablokovalo ich prijatie do schengenskej zóny bez hraničných kontrol.

Basescu vyhlásil, že odpor Holandska k prijatiu Rumunska má korene v náraste vplyvu nacionalistickej Strany slobody, ktorá menšinovú holandskú vládu podporila výmenou za sľuby, že zasiahne proti imigrácii.

Rumunsko si zaslúži byť členom schengenskej zóny, keďže splnilo všetky požiadavky a aj počas finančnej krízy investovalo do posilnenia ochrany svojich hraníc, povedal Basescu na konferencii pri príležitosti piateho výročia prijatia Rumunska do EÚ. Zároveň vyjadril obavy z posilňovania vplyvu protieurópskych strán v niektorých členských štátoch EÚ. Basescu však pripustil, že vierohodnosť Rumunska znížili aj niektorí "nekonzistentní rumunskí politici".

Minister pre európske záležitosti Leonard Orban na konferencii varoval, že Rumunsku hrozí strata veľmi potrebných financií zo zdrojov EÚ, ktoré majú pomôcť pri modernizácii infraštruktúry, ochrane životného prostredia a rozvoji vidieka.

Rumunsko doteraz využilo len približne 19 percent z 34,5 miliardy eur vyčlenených na obdobie rokov 2007-2013, väčšinou pre skostnatenú byrokraciu.

2 ari hy

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA