S. MANGA: Tripartitný sociálny summit bol o nezamestnanosti a migrácii

Brusel 15. októbra (TASR) - Druhý tripartitný sociálny summit, ktorý sa uskutočnil od nástupu Európskej komisie (EK) pod vedením Jeana-Clauda Junckera, bol pokusom o oživenie sociálneho dialógu na úrovni celej EÚ a zaangažovanie sociálnych partnerov do problémov, ktoré v súčasnosti najviac trápia Európu. Po skončení dnešného podujatia v Bruseli to uviedol podpredseda Konfederácie odborových ...

Brusel 15. októbra (TASR) – Druhý tripartitný sociálny summit, ktorý sa uskutočnil od nástupu Európskej komisie (EK) pod vedením Jeana-Clauda Junckera, bol pokusom o oživenie sociálneho dialógu na úrovni celej EÚ a zaangažovanie sociálnych partnerov do problémov, ktoré v súčasnosti najviac trápia Európu. Po skončení dnešného podujatia v Bruseli to uviedol podpredseda Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Slavomír Manga.

V rozhovore pre TASR pripomenul, že na tripartitnom summite pre rast a zamestnanosť, na ktorom vystúpili okrem Junckera aj predseda Európskej rady Donald Tusk a v mene luxemburského predsedníctva v EÚ luxemburský premiér Xavier Bettel, sa vyprofilovali dve hlavné oblasti, ku ktorým chcú inštitúcie EÚ aj za pomoci sociálnych partnerov hľadať riešenia – vysoká nezamestnanosť v EÚ a migrácia.

Manga zdôraznil, že v Európe stále pretrváva vysoká nezamestnanosť postihujúca asi 24 miliónov ľudí, z ktorých 5 miliónov je do veku 25 rokov.

“Veľmi pozitívnym momentom z pohľadu KOZ je to, že stále viac členov tripartity si uvedomuje, že rovnako aktuálnym problémom sú aj ľudia, ktorí strácajú prácu vo veku nad 50 rokov. Sú ťažko zamestnateľní a dotvárajú rady dlhodobo nezamestnaných,” uviedol Manga. Podľa neho treba podporiť snahy o posilnenie tzv. “striebornej ekonomiky”.

V súvislosti s migračnou krízou Manga ocenil, že dialóg o tejto téme sa viedol pragmaticky, v duchu toho, že ide o konkrétnych ľudí, ktorých bude treba integrovať do spoločnosti, čo však bude mať dopad na európsky sociálny model.

“Týchto ľudí musíme pripraviť na prácu, pripraviť im štandardný životný priebeh. Ak sa stanú našimi občanmi, budeme musieť byť pripravení pomôcť im a nenechávať ich na okraji spoločnosti, lebo tak by sa stali neriešiteľným sociálnym problémom,” zhodnotil situáciu podpredseda KOZ. Súhlasí s názorom, že problém utečencov nepredstavuje riziko, ale výzvu, ktorú keď správne vyťažíme, môžeme z nej maximálne profitovať. Ak túto výzvu podceníme, môže sa stať rizikom a škodiť spoločnosti.

Manga upozornil, že väčšina sociálnych partnerov exekutíve EÚ oznámila, že chcú byť včas zainteresovaní do riešenia problémov spoločnosti, a nie iba “postavení pred hotovú vec”. Juncker aj Tusk predstaviteľom sociálnej sféry sľúbili posun v tejto otázke.

Podpredseda KOZ ocenil, že v rámci dnešných debát došlo aj na podporu malých a stredných podnikov, pričom zaznela i otázka zamestnaneckého princípu, ktorý sa KOZ snaží zaviesť aj na Slovensku. V praxi to znamená, že zamestnanec by za rovnakú prácu v Banskej Bystrici či v Košiciach mal dostať rovnaký plat, ako za tento výkon dostane v Bratislave.

Slovenská delegácia mala v rámci summitu na starosti tému synergie a konvergencie medzi pracovnými programami EÚ v rokoch 2015-17 a národnými programami zaoberajúcimi sa sociálnym dialógom.

Manga vo svojom prejave upozornil na to, že by bolo dobré, keby “sme ustúpili od tých komplikovaných termínov” a zrozumiteľne hovorili obyčajným ľuďom, o čo ide. Už aj preto, že celá Európa je zasiahnutá vysokou dávkou skepticizmu.

“Aj toto bol dôležitý moment debát o skvalitnení sociálneho dialógu. Vrátiť ľuďom dôveru v Európu, treba vrátiť optimizmus, zlé správy musíme kompenzovať lepšou víziou a optimizmom, že dokážeme veci riešiť. Musíme lepšie zvládať komunikáciu s občanmi EÚ,” povedal Manga na záver.

UPOZORNENIE:

TASR vydáva k správe zvukový záznam.

(spravodajca TASR Jaromir Novak) gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA