Sarkozy: Ak sa teraz nedohodneme, EÚ už nebude mať druhú šancu

Brusel 8. decembra (TASR) – Európska únia už nedostane druhú šancu, ak sa jej počas nachádzajúceho summitu nepodarí dospieť k záväznej dohode. Vyhlásil to dnes v Marseille francúzsky prezident Nicolas Sarkozy na kongrese Európskej ľudovej strany (EĽS).

"Musíme sa rozhodnúť okamžite. O čo viac budeme váhať prijať toto rozhodnutie, o to bude pre nás drahšie a menej efektívne," povedal Sarkozy krátko pred začiatkom vrcholnej schôdzky EÚ.

Sarkozy uviedol, že Nemecko a Francúzsko sa zhodne vyslovujú za prijatie novej podoby základnej zmluvy o EÚ v rámci celej 27-člennej únie, ale pripomenul odhodlanie dvoch najsilnejších európskych ekonomík zaviesť potrebné zmeny iba v rámci 17-člennej eurozóny, ak pre niektoré krajiny to bude politicky nepriechodné.

"Chceli by sme 27, ale ak v rámci celej EÚ budú prejavy blokády, prejdeme na variant 17 krajín," povedal Sarkozy v prejave, ktorý citovali elektronické vydania francúzskych denníkov.

Sarkozy v emotívnom prejave upozornil, že Európa ešte nikdy nebola v takom veľkom nebezpečenstve a za súčasnej situácie, keď vôbec najviac krajín sa hlási o členstvo v únii, riziko dezintegrácie EÚ ešte nikdy nebolo také veľké.

Francúzsky prezident otvorene priznal, že pri vytváraní spoločnej menovej únie sa urobili dve zásadné chyby. Prvou z nich bola absencia ekonomického riadenia a druhou, že do eurozóny vstúpili niektoré krajiny, ktoré na to neboli vôbec pripravené.

(spravodajca Jaromír Novak) hy

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA