SaS: Rokovania o Sýrii v Európe bez líderskej pozície Európy sú neakceptovateľné

Bratislava 31. októbra (TASR) - To, že sa rokovania, ktorých cieľom je hľadať reálne a relevantné riešenia občianskej vojny v Sýrii, okrem iného aj utečeneckej krízy, doposiaľ konali v Európe, no bez prítomnosti zástupcov európskej diplomacie, je ďalším dôkazom nefunkčnosti spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky Európskej únie (EÚ). Uviedol to tímlíder SaS pre zahraničnú politiku Martin...

Bratislava 31. októbra (TASR) – To, že sa rokovania, ktorých cieľom je hľadať reálne a relevantné riešenia občianskej vojny v Sýrii, okrem iného aj utečeneckej krízy, doposiaľ konali v Európe, no bez prítomnosti zástupcov európskej diplomacie, je ďalším dôkazom nefunkčnosti spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky Európskej únie (EÚ). Uviedol to tímlíder SaS pre zahraničnú politiku Martin Klus.

Podľa jeho slov, to, že únia je len jedným z pozvaných účastníkov, a nie lídrom rokovaní, len podčiarkuje akútnu potrebu jej reformy. “Tento problém má ďaleko širší charakter ako len vojnu v Sýrii či utečeneckú krízu. Dôsledky nedostatočnej profesionality európskej diplomacie a jej neschopnosti adekvátne reagovať na výzvy globálnej a regionálnej politiky sa prejavujú v diskreditácii myšlienky spoločnej Európy. Rovnako v nebezpečnom náraste popularity konzervatívnych, nacionalistických a anti-európskych politických strán,” vysvetlil Klus. Ako dodal, príčinou tohto stavu je predovšetkým nesystémová a nemoderná zahraničná politika EÚ.

Klus dodáva, že bez jasne čitateľnej, skutočne spoločnej a najmä aktívnej zahraničnej politiky sa bude Európska únia čoraz častejšie prepadať na perifériu medzinárodnej politiky. “Preto aj blížiace sa slovenské predsedníctvo únii musí prispieť k tomu, že EÚ nebude len miestom, kde sa o globálnych problémoch rokuje a rozhoduje, ale únia bude aj dôležitým a hlavne iniciatívnym aktérom, ktorý na riešeniach kríz plnohodnotne participuje. Aby sa nestalo, že sa nakoniec v Európe bude aj o nej rokovať bez nej,” uzavrel Klus.

mam pop

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA