Šéf nemeckej diplomacie rokoval v Londýne, Merkelová telefonovala s Cameronom

Londýn 19. decembra (TASR) – Veľká Británia a Nemecko deklarovali dnes napriek nedávnemu fiasku summitu Európskej únie vôľu ďalej spolupracovať, bok po boku stavať mosty.

Vyplýva to z vyhlásenia šéfa nemeckej diplomacie Guida Westerwelleho po dnešných rokovaniach s britským rezortným partnerom Williamom Hagueom v Londýne.

Pred rokovaniami oboch ministrov absolvovali telefonický rozhovor predseda britskej vlády David Cameron a nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Westerwelle sa v britskej metropole vyslovil za zriadenie nezávislej európskej ratingovej agentúry a jednoznačne sa prihlásil k spoločnej európskej mene – euru. Nemecko, ako zdôraznil, sa spoločne s partnermi jasne zaviazalo, že sa nikdy nevzdá spoločnej meny.

Podľa Haguea sa bude pokračovať v práci. Ide teraz o to rozšíriť vnútorný európsky trh, posilniť obchod v rámci i mimo rámec EÚ a zlepšiť konkurencieschopnosť členských štátov únie. Veľká Británia nie je zainteresovaná na neúspechu eurozóny, podčiarkol šéf britskej diplomacie, ktorý priznal, že problémy eura majú negatívne dopady na ekonomiku ostrovnej monarchie.

Podľa jeho slov je Londýn vďačný za pozvanie v úlohe pozorovateľa na rokovania o ďalších krokoch pre zlepšenie rozpočtovej disciplíny, čo však nič nezmení na britských požiadavkách.

Guido Westerwelle v Londýne potvrdil, že Veľkú Britániu vníma Nemecko a EÚ naďalej ako partnera, s ktorým majú spoločný osud. Súčasne však dodal, že žiadna európska krajina nie je dosť veľká a dosť silná na to, aby sama zvládla výzvy globalizácie.

Zdroj: DPA

3 le juh

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA