Šéf OSN Pan Ki-mun vyzýva na vyriešenie cyperskej otázky do 1. júla

Atény 10. januára (TASR) – Generálny tajomník Pan Ki-mun vyzval gréckych a tureckých Cyperčanov, aby sa dohodli na riešení otázky rozdeleného ostrova pred 1. júlom, keď Cyprus prevezme predsedníctvo Európskej únie.

Dohoda by umožnila konanie medzinárodnej konferencie vedúcej k vyriešeniu tejto záležitosti, napísal Pan grécko-cyperskému prezidentovi Dimitrisovi Christofiasovi a jeho turecko-cyperskému kolegovi Dervišovi Erogluovi. List dnes zverejnil cyperský denník Simerini.

Šéf OSN varuje, že nájdenie riešenia po 1. júli môže byť omnoho ťažšie.

"Obávam sa, že možnosti úspešne ukončiť rokovania budú limitované, keď Cyperská republika prevezme predsedníctvo EÚ 1. júla 2012," uviedol.

Pan Ki-mun pozval predstaviteľov oboch cyperských komunít na rokovania do New Yorku, ktoré sa uskutočnia 23.-24. januára.

Cyprus je rozdelený od roku 1974 medzi tureckých Cyperčanov na severe a gréckych Cyperčanov na juhu. Na nárazníkové pásmo dohliada mierová misia OSN za účasti slovenských vojakov.

Grécko-cyperská časť ostrova je členom EÚ, zatiaľ čo na severe vyhlásili medzinárodne neuznanú Severocyperskú tureckú republiku.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan vyhlásil, že zmrazí všetky vzťahy s EÚ počas polročného cyperského predsedníctva, ak sa dovtedy nenájde riešenie otázky rozdeleného ostrova.

Zdroj: DPA

3 hol juh

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA