Šefčovič: Diskusie o budúcom rozpočte EÚ sú v konštruktívnom duchu

Brusel 12. septembra (TASR) – Maroš Šefčovič, podpredseda Európskej komisie a komisár pre inštitucionálne vzťahy a administratívu dnes spolu s komisárom pre rozpočet Januszom Lewandowským predsedali zasadaniu ministrov Európskej únie pre európske záležitosti v Bruseli. Komisár Šefčovič zhodnotil pre TASR rokovania o budúcej finančnej perspektíve na obdobie rokov 2014 – 2020 z hľadiska Európskej komisie.

Ako uviedol slovenský komisár, prvé neformálne zasadanie ministrov na túto tému sa konalo v lete v poľských Sopotoch, pričom dnes v Bruseli sa riešila najmä otázka dĺžky obdobia finančnej perspektívy a taktiež možnosti flexibility a celkovej štruktúry budúceho rozpočtu EÚ.

“Diskusia bola pozitívna. Ohľadom sedemročného trvania finančnej perspektívy sa dosiahol konsenzus, táto otázka sa už otvárať nebude. Otázka flexibility, otázka určitých rezerv v jednotlivých podpoložkách a otázka štruktúry finančnej perspektívy bude určite diskutovaná aj naďalej, lebo tam sa otvára ešte veľa ďalších otázok,“ povedal Šefčovič. Slovenský komisár však dodal, že pre Európsku komisiu je veľmi dôležité, že tón, ktorý pretrváva na týchto rozhovoroch, je veľmi konštruktívny a že poľské predsedníctvo sa tomu dôkladne venuje.

Na otázku TASR, či sú členské krajiny, ktoré sú nespokojné s nastavenou výškou rozpočtu, Maroš Šefčovič uviedol, že viacero krajín má výhrady napríklad voči tomu, že EK sa snaží vyčleniť spod budúceho finančného rámca projekty ako napríklad ITER.

ITER je širokospektrálny vedecký experimentálny program, ktorého cieľom je dokázať možnosť komerčného využitia energie na základe termonukleárnej fúzie.

„My sme zdôrazňovali, že je to kvôli tomu, že ITER nie je celkovým európskym projektom. Ide o medzikontinentálnu spoluprácu, kde EÚ prispieva na financovanie. My si myslíme, že v rámci európskeho rozpočtu by mali byť financované len tie projekty, ktoré sú skutočne európskymi podpoložkami,“ vysvetlil situáciu podpredseda EK.

Podľa Šefčoviča niektoré členské štáty EÚ by radi videli v rozpočte únie aj fond solidarity či fond pre riešenie problémov s globalizáciou, ale stanovisko Európskej komisie je také, že ide o takzvané mobilizačné fondy, ktoré sa používajú len vtedy, keď nastane nejaká kríza. Komisár Šefčovič pripustil, že diskusie o budúcej finančnej perspektíve odrážajú postoje niektorých krajín EÚ ohľadom výšky celkového rozpočtu únie a zrejme diskusie v tomto duchu budú pokračovať aj počas ďalších zasadaní.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh pa

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA