Šefčovič: EÚ bude mať do budúceho summitu plné ruky práce

Brusel 12. decembra (TASR) – Až do najbližšieho summitu Európskej únie (EÚ) v marci 2012 budú mať európske inštitúcie, ako aj európski politici plné ruky práce so zavádzaním do praxe všetkých bodov, na ktorých sa lídri EÚ dohodli na minulotýždňovom summite EÚ. Tvrdí to podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič.

Prvou aktuálnou úlohou bude presvedčiť o výsledkoch summitu poslancov Európskeho parlamentu (EP). Predseda a podpredseda Európskej komisie (EK) sa s europoslancami stretnú na plenárnom zasadnutí EP v utorok (13. 12.) v Štrasburgu.

"Pre Európsky parlament je dôležité, aby sa v týchto otázkach postupovalo komunitárne, aby európske inštitúcie aj naďalej plnili svoje úlohy, čo je, samozrejme, v záujme Európskej komisie," povedal o nadchádzajúcej diskusii s europoslancami podpredseda EK Šefčovič.

Z hľadiska plnenia jednotlivých bodov novej medzivládnej dohody bude podľa slovenského komisára dôležitých prvých 10 dní od ukončenia summitu, keď lídri členských krajín musia potvrdiť rozhodnutie o navýšení celkového kapitálového vybavenia Medzinárodného menového fondu (MMF) o 200 miliárd eur.

"Takisto predpokladám, že sa začne okamžité pákovanie Európskeho fondu finančnej stability čiže eurovalu a vlastne už tento týždeň sa bude pracovať na texte novej medzivládnej zmluvy," povedal Šefčovič.

Ako komisár dodal, EK očakáva, že nová zmluva známa vo formáte "eurozóna plus", čiže 17 krajín eurozóny a ďalšie členské štáty EÚ, ktoré sa k nej chcú pridať, bude prediskutovaná v európskych krajinách okamžite po vianočných a novoročných sviatkoch.

"Predstava európskych lídrov je taká – a Európska komisia to podporuje, aby sa dohoda uzavrela buď do, alebo najneskôr počas marcového summitu," uviedol Šefčovič. Spresnil, že europolitici si želajú, aby bol tento závažný legislatívny proces dovtedy uzavretý, aby sa európski štátnici a inštitúcie mohli plne sústrediť na jeho implementáciu.

Nová medzivládna dohoda bude podľa zvyklostí preložená do všetkých 23 úradných jazykov únie. A určite aj do chorvátčiny, lebo Záhreb sa po oficiálnom podpísaní prístupového procesu stáva novým európskym hráčom aj na poli ekonomických otázok.

"Vo všetkých týchto diskusiách bude Chorvátsko participovať. Zatiaľ v úlohe pozorovateľa, ale tým, že sa čoskoro stane novou členskou krajinou, všetky tie pravidlá a zásady, ktoré sa dohodnú v najbližších týždňoch a mesiacoch, už budú pre Chorvátsko takisto záväzné," upozornil Šefčovič.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gl juh

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA