Šefčovič: Myšlienka európskej občianskej iniciatívy sa rodila desať rokov

Brusel 1. apríla (TASR) – Dnešný deň je dňom D pre tých občanov Európskej únie, ktorí túžia priamo vplývať na tvorbu politického procesu v EÚ. Pod taktovkou Európskej komisie (EK) vstupuje dnes do platnosti program európskej občianskej iniciatívy, ktorý umožní Európanom navrhovať zákony za podmienky, že pod oficiálne zaregistrovanú petíciu získajú aspoň milión podpisov od občanov z tretiny členských krajín únie.

"Oddnes môžu občania EÚ registrovať svoje občianske iniciatívy, čo znamená, že budú môcť prezentovať Európskej komisii problémy, ktoré chcú riešiť na európskej úrovni," uviedol pre TASR podpredseda EK Maroš Šefčovič, ktorý je zodpovedný za prípravu a spustenie novej iniciatívy pre všetkých občanov únie.

Podľa slovenského komisára aj obyčajní ľudia sa odteraz môžu zaangažovať do legislatívy na celoeurópskej úrovni a poukázať na veci a problémy, ktoré ich naozaj zaujímajú a o ktorých chcú širokú európsku diskusiu.

"Táto myšlienka sa rodila desať rokov. A je to taký doplnok participatívnej demokracie k tradičnej reprezentatívnej demokracii. Je to úplne nový nástroj, ktorý dostávajú občania k dispozícii a bude záležať len na nich, s čím sa budú obracať na európske inštitúcie," uviedol Šefčovič.

Slovenský eurokomisár zároveň vyjadril nádej, že všetci občania EÚ, vrátane Slovákov a Sloveniek, využijú túto možnosť.

Šefčovič zopakoval, že oddnes platí, že najmenej sedem organizátorov zo siedmich členských krajín (jedna tretina) môže registrovať iniciatívu, na ktorej sa dohodnú na webovej stránke komisie. EK potom do dvoch mesiacov rozhodne, či táto iniciatíva spĺňa potrebné kritériá, aby sa mohla považovať za európsku občiansku iniciatívu. Ak rozhodnutie komisárov bude kladné, organizátori si môžu stiahnuť voľne dostupný softvér komisie potrebný na internetové zbieranie podpisov a začať vlastnú politickú kampaň na zozbieranie milióna podpisov. Keď sa im to podarí, tak nastupuje druhá fáza, ktorá končí rozhodnutím komisie, ako s touto iniciatívou naloží a či jej dá podobu nového legislatívneho návrhu.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA