Šefčovič pripravuje konferenciu o novej občianskej iniciatíve v EÚ

Brusel 23. januára (TASR) – Podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič je priamo zodpovedný za zavedenie do praxe nového nástroja, ktorý v súlade s Lisabonskou zmluvou dáva občanom Európskej únie možnosť priamo vplývať na legislatívny proces v únii. Stačí, aby iniciatívu podpísalo milión Európanov zo siedmich členských štátov. Bližšie sa európska verejnosť dozvie na konferencii, ktorú Šefčovič otvorí vo štvrtok 26. januára.

„Európska občianska iniciatíva je skutočne nóvum. Vstupuje do platnosti 1. apríla a občania budú mať možnosť využívať túto novú platformu na komunikáciu s EK a prezentovať tak svoje legislatívne nápady a návrhy, ktoré si myslia, že Európania potrebujú,“ uviedol dnes pre TASR komisár Šefčovič.

Bude to prvý pokus v rámci EÚ zaviesť pravidlá priamej, participatívnej demokracie, keď Európania dostanú možnosť prihlasovať nové návrhy zákonov v súlade s oblasťami, na ktorých sa EK legislatívne zúčastňuje, alebo pozmeňovať už existujúce celoeurópske zákony, presadené komisiou.

Bližšie informácie sa môžu Európania dozvedieť prostredníctvom konferencie, ktorú EK pod dohľadom jej podpredsedu organizuje vo štvrtok tohto týždňa v Bruseli, za spolupráce s najznámejšími sociálnymi sieťami.

„Z tohto dôvodu organizujeme veľkú konferenciu. Je to tiež svojím spôsobom novinka, lebo to organizujeme spolu so sociálnymi médiami,“ povedal Šefčovič. Dodal, že zatiaľ je okolo 500 prihlásených účastníkov a zastúpené budú sociálne siete ako Facebook, twitter, Google+ a Dailymotion. Tie organizátori z komisie pozvali zámerne, lebo EK si uvedomuje, že ich úloha bude čoraz dôležitejšia v živote Európanov.

„Videli sme, akú kľúčovú úlohu zohrali sociálne siete počas arabskej jari, akú úlohu zohrávajú v akejkoľvek občianskej mobilizácii. Aj preto chceme túto konferenciu využiť na to, aby sme predstavili manuál ako možno zaregistrovať občiansku iniciatívu, čoho sa môže týkať a čo z toho vyplýva,“ povedal slovenský komisár.

Šefčovič upozornil, že účastníci konferencie, a prostredníctvom internetu aj široká verejnosť, spoznajú voľný softvér, ktorý je pripravený pre organizátorov budúcich občianskych iniciatív.

„Ide o dobré programy a technológie nastavené tak, aby to bolo jednoduché pre organizátorov a občanov, aby sa do toho mohli zapojiť a tiež jednoduché pre vývoj ďalšieho softvéru, o ktorom už sociálne média informovali. Chceme, aby sa v budúcnosti dalo zapojiť do takejto občianskej iniciatívy trebárs jednoduchým stlačením tlačidla na smartfóne,“ povedal Šefčovič.

Novú legislatívnu iniciatívu bude môcť po prvom apríli odštartovať každý občan EÚ alebo nejaká záujmová skupina či nezisková organizácia. Iniciatíva musí byť v súlade s oblasťami, v ktorých má Európska komisia právomoci a podpísať ju musí najmenej jeden milión občanov z jednej štvrtiny členských štátov EÚ (7 štátov), pričom počet podpisov za každý štát sa vypočítava násobkom poslancov zastúpených v Európskom parlamente. Pre Slovensko to v prípade novej občianskej iniciatívy znamená získať minimálne 9750 platných podpisov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) žab

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA