Sikorski: Iba Nemecko môže zachrániť euro a Európsku úniu

Varšava 29. novembra (TASR) - Európa stojí na pokraji katastrofy a iba Nemecko, jej najväčšia ekonomika, môže zabrániť "apokalyptickému" rozpadu eurozóny a spoločného trhu Európskej únie, vyhlásil poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski v dramatickej výzve adresovanej Berlínu.

Varšava 29. novembra (TASR) – Európa stojí na pokraji katastrofy a iba Nemecko, jej najväčšia ekonomika, môže zabrániť "apokalyptickému" rozpadu eurozóny a spoločného trhu Európskej únie, vyhlásil poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski v dramatickej výzve adresovanej Berlínu.

"Úpadok Európy nie je nevyhnutný. Stojíme však na okraji priepasti… Žiadam, aby Nemecko vo vlastnom aj v našom záujme pomohlo eurozóne prežiť a prosperovať. Viete veľmi dobre, že to nik iný nemôže urobiť," povedal Sikorski v pondelok večer v Berlíne.

V narážke na problematické vzťahy Poľska s Nemeckom v minulosti povedal: "Budem zrejme prvý poľský minister zahraničných vecí v dejinách, ktorý povie toto: Nemeckej moci sa obávam menej, ako sa začínam obávať nemeckej nečinnosti."

Podľa Sikorského predstavuje kríza štátneho dlhu eurozóny najväčšiu hrozbu pre prosperitu a stabilitu Poľska, ktoré je najväčšou postkomunistickou členskou krajinou EÚ a nie je členom eurozóny, dúfa však, že sa ním v budúcnosti stane. V denníku Financial Times Sikorski svoje slová ešte rozviedol: "Rozpad eurozóny by znamenal krízu apokalyptických rozmerov, ktorá by presahovala náš finančný systém." Spoločný trh EÚ by túto traumu neprežil, dodal.

Šéf poľskej diplomacie nepovedal, čo by Nemecko malo urobiť. Avšak poľskí predstavitelia už v minulosti vyjadrili podporu dlhopisom, za ktoré by sa spoločne zaručili krajiny eurozóny.

Vo svojom prejave Sikorski podporil výzvy na oveľa užšiu ekonomickú integráciu v rámci EÚ, vrátane širších právomocí Európskej komisie (EK) pri dohľade nad národnými rozpočtami. Vyslovil sa však za to, aby citlivé záležitosti ako dane zostali naďalej v právomoci jednotlivých členských krajín. Varšava má obavy z odovzdania príliš mnohých právomocí úradníkom z EK a prihovára sa za to, aby si "drastické právomoci pre dohľad nad národnými rozpočtami" vždy vyžadovali súhlas voleného Európskeho parlamentu.

Poľsko, ktoré v súčasnosti predsedá Európskej únii, má dobré vzťahy s Nemeckom, svojím najväčším obchodným partnerom, od nástupu vlády premiéra Donalda Tuska v roku 2007. V tohtoročných voľbách získal druhý mandát a vo funkcii zostal aj Sikorski.

Jeho berlínsky prejav ostro skritizoval vodca hlavnej poľskej opozičnej, pravicovej a euroskeptickej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski. Obvinil vládu z toho, že sa vzdáva ťažko získanej nezávislosti.

"V minulosti mnohí Poliaci zahynuli v boji za presne tie veci, ktorých sa teraz vládni predstavitelia vzdávajú bez slova protestu," uviedol Kaczynski vo vyhlásení. Kritizoval Tuska tiež za to, že si nevšimol tendencie veľkých európskych mocností, najmä Nemecka a Francúzska, prijímať rozhodnutia v mene širšej EÚ, čo podľa Kaczynského ohrozuje záujmy Poľska.

Napriek Sikorského výzve Berlínu sa mnohí Poliaci naďalej obávajú Nemecka, ktoré ich krajinu okupovalo počas druhej svetovej vojny.

Zdroj: Reuters

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA