Erasmus oslavuje štvrťstoročie

Bratislava 4. februára (TASR) – Študentský výmenný program Erasmus oslavuje tento rok svoje 25. narodeniny. Od jeho vytvorenia v roku 1987 študijný pobyt alebo stáž v zahraničí absolvovali takmer tri milióny študentov.

Európska komisárka pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež Androulla Vassiliou tento týždeň otvorila oslavy výročia pod heslom Erasmus: už 25 rokov mení životy a rozširuje obzory.

„Vplyv programu Erasmus je obrovský, nielen na jednotlivých študentov, ale aj na európske hospodárstvo ako celok. Mladým ľuďom dodáva dôveru vo svoje schopnosti pracovať v iných krajinách, kde môžu nájsť zodpovedajúce pracovné miesta, namiesto toho, aby zotrvávali v mieste, kde nie sú pracovné príležitosti, ktoré by zodpovedali ich zručnostiam,“ uviedol predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso. Podľa komisárky Vassiliou je Erasmus jeden z veľkých úspechov Európskej únie. EÚ vyčlenila na program Erasmus na obdobie rokov 2007 až 2013 približne tri miliardy eur.

V akademickom roku 2011/2012 sa do programu zapojí zrejme viac ako 250.000 študentov. Očakáva sa, že najobľúbenejšími destináciami študentov budú Španielsko, Francúzsko, Spojené kráľovstvo, NemeckoTaliansko. Do zahraničia vyšlú najviac študentov krajiny ako Španielsko, Francúzsko, Nemecko, Taliansko a Poľsko.

V akademickom roku 2010/2011 prostredníctvom Erasmu vycestovalo 2458 slovenských vysokoškolákov, a to najviac do Česka (291), Nemecka (267) a Francúzska (213). Šéf Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre vzdelávanie a kultúru Vladimír Šucha označil koncom minulého roka počet vyslaných Slovákov za žalostne nízke číslo. Koordinátorka programu Erasmus na Slovensku Denisa Filkornová vidí nízky počet vyslaných Slovákov v tom, že granty často nepokrývajú všetky náklady študenta v cudzine. "Nie každý študent si to môže dovoliť, nie každý študent si môže zobrať pôžičku," uviedla vlani Filkornová. Častým problémom je podľa nej aj jazyková bariéra.

Podľa návrhu EK, o ktorom momentálne diskutujú členské štáty, sa má zjednotiť sedem existujúcich vzdelávacích programov do programu Erasmus pre všetkých. Komisia chce výrazne zvýšiť aj rozpočet na tento program. Od roku 2014 by tak do zahraničia mohlo vycestovať dvojnásobné množstvo ľudí oproti doterajšiemu.

V súčasnosti sa na programe zúčastňuje 33 krajín – 27 členských štátov EÚ, Chorvátsko, Island, Lichtenštajnsko, Nórsko, ŠvajčiarskoTurecko.

TASR informácie poskytol Andrej Králik zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

maš gl

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA