Na programe Mládež v akcii sa vlani zúčastnilo viac ako 800 Slovákov

Bratislava 15. januára (TASR) – Na grantovom programe EÚ Mládež v akcii sa vlani zúčastnilo viac ako 800 Slovákov. Najpopulárnejšie boli mládežnícke výmeny, pri ktorých sa stretáva mládež z rôznych krajín a diskutuje o spoločne vybranej téme. Tie absolvovalo takmer 400 mladých ľudí zo Slovenska. Populárne boli aj dobrovoľnícke služby. Pre TASR to uviedla Monika Belková zo Slovenského inštitútu mládeže IUVENTA.

"EÚ vyčlenila viac ako dva milióny eur pre aktívnu slovenskú mládež. Tá prostredníctvom programu Mládež v akcii využila možnosť až na 101 percent a mohla tak cestovať, spoznávať a lepšie sa pripraviť do budúcnosti práve v období neustále sa zvyšujúcej konkurencie," povedala Belková.

V rámci výmen bol schválený napríklad projekt Never Ending Fire, ktorý organizovalo občianske združenie ART KRUH v Štrbe. Vďaka finančnej podpore mohli zorganizovať 21-dňový program, ktorý prostredníctvom umeleckých workshopov a diskusií smeroval k slobodnej prezentácii kultúrnej identity medzi mladými kreatívnymi a umelecky cítiacimi ľuďmi. Celý projekt vrcholil divadelným predstavením. Za zmienku podľa Belkovej stojí aj projekt Hip Hop na pravú mieru, prostredníctvom ktorého tanečná skupina Associallz Dance Crew zo Žiaru nad Hronom chcela búrať nielen predsudky voči tejto kultúre, ale aj voči rómskej mládeži. Tanečníci zrekonštruovali nevyužívané priestory na tanečnú školu, v ktorej môžu mladí ľudia ukázať a využiť svoj talent a aj takouto formou zlepšiť svoj životný štýl.

maš pop

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA