O titul mladého európskeho vedca roka sa pobijú aj traja Slováci

Bratislava 20. septembra (TASR) – O titul najlepšieho mladého európskeho vedca za rok 2011 zabojujú v Helsinkách medzi 130 študentmi aj traja Slováci. Odovzdávanie cien sa uskutoční 27. septembra. TASR o tom informovala tlačová tajomníčka Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ingrid Ludviková.

Súťaž Európskej únie pre mladých vedcov (EUCYS) sa tento rok uskutoční v bývalej elektrárni Suvilahti, ktorá po adaptácii slúži od osemdesiatych rokov minulého storočia na kultúrne účely. O titul najlepších európskych vedcov za rok 2011 počas 23. ročníka súťaže zabojuje viac než 130 talentovaných študentov vedeckých smerov vo veku od 15 do 21 rokov. Medzinárodná vedecká porota v záverečnom hodnotení posúdi 87 projektov z 37 krajín.

Dva projekty slovenských účastníkov sa týkajú biológie, jeden fyziky. "Cieľom súťaže, do ktorej sa talentovaní mladí vedci môžu zapájať už takmer štvrťstoročie, je zdôrazniť význam inovácií a výskumu pre budúcnosť," uviedla Ludviková. EUCYS má tiež pomôcť zvýšiť záujem mladých ľudí o vedeckú prácu, vytvárať podmienky na rozvíjanie ich schopností a motivovať mladých, aby hľadali uplatnenie v oblasti vedy a techniky.

Mladé vedecké talenty sa budú môcť počas súťaže zapojiť do množstva atraktívnych sprievodných podujatí. Navštívia niektoré zo špičkových fínskych univerzít a zúčastnia sa prednášok popredných vedeckých osobností.

maš pa

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA