Španielsky kráľ vyzval v europrlamente na veľkorysé riešenie utečeneckej krízy

Štrasburg 7. októbra (TASR) - Na pôde Európskeho parlamentu (EP) dnes vystúpil španielsky kráľ Filip VI. , ktorý vo svojom prejave vyzval Európsku úniu, aby riešila súčasnú utečeneckú krízu s "veľkorysosťou, solidaritou a zodpovednosťou". Španielsky monarcha, ktorý zákonodarný zbor EÚ navštívil už druhýkrát od svojej korunovácie v júni 2014, v prejave pred europoslancami zdôraznil utrpenie ...

Štrasburg 7. októbra (TASR) – Na pôde Európskeho parlamentu (EP) dnes vystúpil španielsky kráľ Filip VI., ktorý vo svojom prejave vyzval Európsku úniu, aby riešila súčasnú utečeneckú krízu s “veľkorysosťou, solidaritou a zodpovednosťou”.

Španielsky monarcha, ktorý zákonodarný zbor EÚ navštívil už druhýkrát od svojej korunovácie v júni 2014, v prejave pred europoslancami zdôraznil utrpenie tých, ktorí prichádzajú do Európy a ktorí “utekajú pred násilím a fanatizmom”.

“Sú státisíce utečencov, ktorí utekajú za nádejou a pozerajú sa na EÚ ako na priestor mieru, prosperity a spravodlivosti,” povedal Filip VI. A dodal, že Európania nemôžu ignorovať tento pohyb.

Španielsky kráľ ocenil postoj Európskeho parlamentu, ktorý ponúka silný impulz pre európsku integráciu, a vyzval všetkých, že “poďme veriť v Európu, poďme veriť sami sebe”.

Poznamenal, že europarlament sa môže spoľahnúť na lojálne a zodpovedné Španielsko v rámci európskeho projektu, na jednotu Španielska, ktoré je hrdé na svoju rozmanitosť, a na solidárne Španielsko, ktoré rešpektuje zásady právneho štátu.

Kráľ Filip VI. navštívil EP po prvý raz vlani v apríli. Jeho otec, bývalý kráľ Juan Carlos I. počas výkonu svojej funkcie navštívil EP dvakrát – v roku 1986 mesiac po tom, ako sa Španielsko pripojilo k Európskym spoločenstvám, a neskôr v roku 1989.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA