SPPK: Pokles nákupných cien mlieka v SR pokračoval aj v júni tohto roku

Bratislava 1. júla (TASR) - Pokles nákupných cien mlieka v SR pokračoval aj v júni tohto roku. Uviedol to dnes na tlačovej konferencii Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) jej podpredseda a predseda Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka (SZPM) Alexander Pastorek. "Nie sme ešte na najnižšej cene.

Bratislava 1. júla (TASR) – Pokles nákupných cien mlieka v SR pokračoval aj v júni tohto roku. Uviedol to dnes na tlačovej konferencii Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) jej podpredseda a predseda Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka (SZPM) Alexander Pastorek.

“Nie sme ešte na najnižšej cene. Podľa signálov, ktoré máme od prvovýrobcov (mlieka), júnová cena bude ešte nižšia. Nedá sa však donekonečna vyrábať so stratou. Treba povedať, že to robíme od roku 2009. Slovenskí prvovýrobcovia mlieka od roku 2009 vyprodukovali pri mlieku stratu vyše 400 miliónov eur. Máme vážne obavy, že prvovýrobcovia mlieka toto dlho nevydržia,” konštatoval.

Pripomenul zároveň, že v máji 2015 nákupná cena mlieka dosiahla úroveň 27,89 eurocenta za kilogram (kg) surového mlieka, kým v apríli tohto roku sa pohybovala na hodnote 29,08 eurocenta na kg mlieka.

Informoval, že v roku 2014 sa na Slovensko doviezol taký ekvivalent mlieka a mliečnych výrobkov, ako sa vlani na Slovensku vyprodukovalo. “Ak na Slovensku produkujeme približne 850 miliónov kg mlieka, tak sa doviezli mliečne komodity približne v takomto objeme. To je nevídané, keďže tri roky predtým sa dovoz pohyboval na úrovniach okolo 500 miliónov kg,” dodal.

Už v apríli tohto roku Pastorek informoval, že od roku 2009 skončilo s výrobou mlieka na Slovensku viac ako 200 producentov. “V súčasnosti to nie je už ani 600 poľnohospodárskych podnikov, ktoré sa ešte zaoberajú výrobou mlieka,” doplnil v apríli 2015 predseda SZPM.

UPOZORNENIE:

TASR ponúka k správe zvukový záznam.

jal pop

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA