SPPK: Prioritou je zachovanie dvoch pilierov spoločnej agrárnej politiky

Bratislava 18. augusta (TASR) – Prioritou pre slovenských farmárov je podľa slov predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milana Semančíka zachovanie dvoch pilierov spoločnej agrárnej politiky EÚ s tým, že v prideľovaní podpôr príde k odstráneniu súčasných prístupov, ktoré diskriminujú nové členské krajiny EÚ, vrátane Slovenska.

"SPPK odmieta zavedenie stropov priamych platieb pre veľké podniky," konštatoval na stredajšej (17. 8.) tlačovej konferencii v Bratislave Semančík.

Otázku definície tzv. aktívneho farmára ako budúceho poberateľa podpôr komora odporúča nepodceniť, ale ani nepreceniť, aby sa v jej rámci nestratila podstata pripravovaných reforiem, ktoré by mali vyústiť do vyššej konkurencieschopnosti európskeho agrosektora v medzinárodnom meradle.

Rovnako bude podľa Semačíka dôležité určiť maximálne hranice pre výšku štátnej pomoci a odvodzovať ju v korelácii s priamymi platbami. "Zjednotiť by sa mali tiež nepriame podpory v celom priestore EÚ, ktoré výrazne ovplyvňujú celkovú výšku agrárnych podpôr v členských štátoch a jej prostredníctvom aj podnikateľské prostredie pre roľníkov," podotkol.

Pripomenul, že Európska komisia má legislatívne návrhy reformy spoločnej agrárnej politiky EÚ na roky 2014 až 2020 predložiť v októbri 2011, aby ich potom mohli členské krajiny analyzovať a zaujímať k nim stanoviská. "Schvaľovací proces nemusí byť jednoduchý, pretože doterajšie diskusie neboli jednoznačné a potvrdzovali značné rozdiely v názoroch členov EÚ," dodal.

jal pop

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA