Správa: Turecko zastavilo po summite s EÚ už niekoľko tisíc utečencov

Istanbul 4. decembra (TASR) - Po summite Európskej únie s Tureckom sprísnila vláda v Ankare postup proti utečencom, ktorí nelegálne cestujú do EÚ. Od začiatku týždňa zabránili turecké bezpečnostné sily takmer 3000 utečencom v plavbe z regiónu Ayvacik na západe krajiny na grécky ostrov Lesbos, uviedla dnes turecká tlačová agentúra DHA. Podľa správy tiež zadržali 35 osôb podozrivých z ...

Istanbul 4. decembra (TASR) – Po summite Európskej únie s Tureckom sprísnila vláda v Ankare postup proti utečencom, ktorí nelegálne cestujú do EÚ. Od začiatku týždňa zabránili turecké bezpečnostné sily takmer 3000 utečencom v plavbe z regiónu Ayvacik na západe krajiny na grécky ostrov Lesbos, uviedla dnes turecká tlačová agentúra DHA.

Podľa správy tiež zadržali 35 osôb podozrivých z prevádzačstva. Na operácii na 50-kilometrovom úseku pobrežia sa podieľalo 300 príslušníkov bezpečnostných síl. Nelegálne plavby na Lesbos sa odvtedy takmer zastavili, uvádza sa v správe, o ktorej informovala agentúra DPA.

Na mimoriadnom vrcholnom stretnutí sa minulú nedeľu EÚ a Turecko dohodli na spoločných opatreniach zameraných na obmedzenie prílevu utečencov do Európy. Únia za to Ankare prisľúbila okrem iného finančnú pomoc vo výšky troch miliónov eur, vízovú liberalizáciu a oživenie prístupového procesu.

Turecko je najdôležitejšou tranzitnou krajinou pre migrantov na ceste do Európy, pričom samo podľa oficiálnych údajov prijalo 2,2 milióna utečencov zo Sýrie.

3 gon

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA