Srbsko a Rumunsko podpísali zmluvu o ochrane národnostných menšín

Brusel/Bukurešť 1. marca (TASR) - Srbsko a Rumunsko dnes podpísali zmluvu o ochrane národnostných menšín, čo Srbsku otvorilo cestu pre bezproblémové udelenie štatútu kandidáta na členstvo v EÚ.

Brusel/Bukurešť 1. marca (TASR) – Srbsko a Rumunsko dnes podpísali zmluvu o ochrane národnostných menšín, čo Srbsku otvorilo cestu pre bezproblémové udelenie štatútu kandidáta na členstvo v EÚ.

"Skutočnosť, že dnes sme dosiahli túto dohodu, je víťazstvo účinného štýlu diplomacie," vyhlásil v Bukurešti hovorca vládnucej Demokraticko-liberálnej strany (PD-L) Sever Voinescu.

Vyriešenie problému potvrdil aj rumunský prezident Traian Basescu. "Srbsko je už dnu," povedal novinárom pri príchode na bruselský summit EÚ.

Lídri EÚ majú udeliť Srbsku štatút kandidáta na členstvo na dvojdňovom summite, ktorý sa dnes začal v Bruseli. Balkánska krajina splnila požiadavky únie na zlepšenie vzťahov Kosovom, svojou bývalou provinciou, ktorá v roku 2008 jednostranne vyhlásila nezávislosť.

Očakáva sa, že rozhodnutie podpíšu dnes a oficiálne ho oznámia v piatok, uviedli diplomatické zdroje.

Rumunsko v utorok na ministerskom stretnutí pohrozilo zablokovaním snáh Srbska o členstvo v EÚ pre údajné zlé zaobchádzanie z valašskou menšinou.

Neočakávaná komplikácia podráždila zvyšné krajiny EÚ. Diplomati zdôraznili túžbu EÚ odmeniť srbskú prozápadnú vládu za reformy a vydanie najžiadanejších obžalovaných z vojnových zločinov pred parlamentnými voľbami očakávanými v apríli alebo máji. Demokratická strana prezidenta Borisa Tadiča v prieskumoch verejnej mienky zaostáva za nacionalistami.

Podpísanie obchodnej a asociačnej dohody s EÚ a oznámenie veľkej investície talianskej automobilky Fiat v roku 2008 pomohlo Tadičovi v prezidentských voľbách poraziť nacionalistu Tomislava Nikoliča.

"Srbsko od nás potrebuje tento signál," povedal švédsky premiér Fredrik Reinfeldt na predsummitovom stretnutí konzervatívnej Európskej ľudovej strany (EPP).

Český minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg na rovnakom podujatí varoval, že EÚ môže prísť o svoju vierohodnosť, ak Srbsko neodmení, ak urobilo, čo sa od neho žiadalo.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA