Merkelová žiadala Belehrad o obnovenie dialógu s Prištinou

Belehrad 23. augusta (TASR) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová dnes na rozhovoroch v Belehrade dôrazne vyzvala srbského prezidenta Borisa Tadiča, aby sa zasadil za priamy dialóg s Prištinou o spore týkajúcom sa hraníc. Tadič vyhlásil, že takáto požiadavka nie je na mieste, pretože jeho krajina má sama záujem o riešenie konfliktu. Zdôraznil tiež, že Srbsko neuzná nezávislosť Kosova.

"Želáme si, aby priame rozhovory medzi Srbskom a Kosovom boli vedené tak, že budú mať aj výsledky," uviedla Merkelová. To podľa nej môže znížiť hrozbu jednostranných krokov z oboch strán. Okrem toho je potrebné, aby mohla právna a policajná misia EÚ v Kosove (EULEX) normálne pracovať a aby došlo k zrušeniu paralelných štruktúr v správe severného Kosova, obývaného prevažne Srbmi.

V súvislosti so snahou Srbska o vstup do Európskej únie Merkelová vyzdvihla spoluprácu Belehradu s haagskym tribunálom OSN a vyzvala na pokračovanie v reformách, pokiaľ ide o právny štát a boj proti korupcii. Hlavným problémom je však podľa jej slov otázka Kosova, s ktorým musí Srbsko vyriešiť spory v praktických otázkach, ako je nedávno vystupňovaný konflikt okolo ciel a obchodu.

"Domnievame sa, že Srbsko patrí do Európy," vyhlásila Merkelová s tým, že Srbsko i EÚ, ktorá sa snaží dialóg sprostredkovať, potrebujú úspech a preto aj ďalšie rokovania.

Tadič uviedol, že jeho krajina hľadá kompromisné riešenie s Kosovom, ktorého samostatnosť však neuzná. "Nikto nemusí od Srbska žiadať, aby znova viedlo dialóg s Prištinou," vyhlásil v reakcii na vyjadrenia Merkelovej.

Srbský prezident zároveň naznačil, že od najbližšej správy Európskej komisie, očakávanej na jeseň, čaká viac než len zaradenie Srbska medzi prístupových kandidátov. "Štatút kandidáta nestačí," vyhlásil Tadič s tým, že Belehrad si želá jasný termín začatia prístupových rokovaní. Do septembra podľa neho splní všetky príslušné kritériá. Tadič pritom varoval pred spájaním hraničného sporu s Kosovom s otázkou vstupu do EÚ.

Ešte dopoludnia sa Merkelová stretla s vdovou po zavraždenom srbskom premiérovi Zoranovi Djindjičovi. Kosovskú otázku vtedy označila za jedinú skutočnú prekážku vstupu Srbska do EÚ. Od samotného Srbska závisí, ako rýchlo bude na ceste do únie postupovať. Sny o minulosti podľa nej krajinu nedostanú vpred, zdôraznila.

3 gon hy

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA