S Kosovom nebudeme obchodovať, odkázal Belehrad kancelárke Merkelovej

Belehrad 16. augusta (TASR) – Srbská vláda dnes v súvislosti s budúcotýždňovou návštevou nemeckej kancelárky Angely Merkelovej potvrdila, že nepristúpi na žiadne ústupky v otázke Kosova výmenou za urýchlenie rokovaní o prijatí do EÚ. Oznámila to agentúra DPA.

"Nemôžeme obchodovať s našimi národnými a štátnymi záujmami," vyhlásil vicepremiér a minister vnútra Ivica Dačič.

Srbské médiá špekulovali, že Merkelová počas prvej návštevy Srbska vedenie krajiny postaví pred voľbu: Belehrad buď ustúpi v spore s kosovskými Albáncami, alebo ohrozí zbližovanie Srbska s EÚ.

"Nie je dôležité len to, čo počas návštevy Belehradu povie kancelárka Merkelová, ale je tiež dôležité, čo povedia srbský prezident (Boris Tadič), premiér (Mirko Cvetkovič) a iní politici," vyhlásil Dačič. "Musíme vyslať jasnú správu, že nik by nemal stavať Srbsko do situácie, aby si volilo medzi Kosovom a Európou," dodal Dačič, považovaný za jedného z najdôležitejších politikov Srbska.

Očakáva sa, že po nedávnom pozatýkaní zvyšných obžalovaných z vojnových zločinov Srbsko do konca roka získa štatút kandidáta na členstvo v únii. Podľa niektorých názorov by pokrok pri riešení kosovskej otázky mohol urýchliť stanovenie termínu otvorenia prístupových rokovaní. Kosovo v roku 2008 vyhlásilo nezávislosť od Srbska, ktorú Belehrad odmieta uznať.

3 ari juh

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA