Stano: Európska komisia hľadá odpoveď na rozhodnutie Minska odvolať veľvyslancov

Brusel 28. februára (TASR) – Bielorusko dnes požiadalo veľvyslancov Európskej únie a Poľska, aby opustili krajinu, a odvolalo tiež svojich veľvyslancov z Bruselu a Varšavy. Európska komisia (EK) v súčasnosti vzniknutú situáciu analyzuje a zvažuje aké kroky prijať, uviedol hovorca EK Peter Stano.

„Vedúca delegácie EÚ v Minsku bola dnes popoludní predvolaná na bieloruské ministerstvo zahraničných vecí, kde jej bolo oznámené, že Bielorusko ide odvolať svojho veľvyslanca pri EÚ na konzultácie. A bolo jej doporučené, aby urobila to isté, aby sa vrátila na konzultácie do Bruselu,“ uviedol Peter Stano, hovorca komisára EÚ pre rozšírenie a susedskú politiku Štefana Füleho.

Stano upozornil, že Európska komisia, Európska služba pre vonkajšiu činnosť, ktorej šéfuje Catherine Ashtonová, a aj EÚ momentálne vzniknutú situáciu analyzujú. Jednotlivé inštitúciu EÚ medzi sebou komunikujú a takisto prebiehajú aj konzultácie s členskými štátmi o tom, ako treba túto novú situáciu vyhodnotiť a ako adekvátne zareagovať. Vyhlásenia Füleho a Ashtonovej sa očakávajú už v najbližších hodinách.

Stano priznal, že dnešný krok bieloruských úradov sa dá vnímať  v kontexte dnešného a pondelňajšieho zasadania ministrov zahraničných vecí EÚ v Bruseli, ktorí prijali rozšírenie sankčného zoznamu voči Bielorusku.

„To, čo je podľa komisára Füleho, ktorý je zodpovedný za susedskú politiku a teda aj za Bielorusko, najdôležitejšie z hľadiska momentálnych vzťahov EÚ a Bieloruska je prepustenie politických väzňov a podpora pre občiansku spoločnosť,“ upozornil Stano. Dodal, že všetko ostatné, čo robí režim v Minsku, sú len veci, ktoré odvádzajú pozornosť od zásadných a kľúčových priorít únie.

Z hľadiska EÚ, ak chce byť Bielorusko vtiahnuté do konštruktívneho dialógu a obnoviť vzájomné vzťahy, bieloruské úrady musia ako prvé začať s prepúšťaním politických väzňov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA