Stretnutie predsedu EP a maďarského premiéra potvrdilo antagonizmy

Brusel 24. januára (TASR) – Kontroverzne vnímané zmeny maďarskej legislatívy sa dnes premiér Viktor Orbán usiloval prezentovať v Bruseli ako súčasť "konsolidačnej politiky" vo svojej krajine.

Uviedol to pri stretnutí s novozvoleným predsedom Európskeho parlamentu Martinom Schulzom z Nemecka, ktoré predchádzalo schôdzke hosťa z Budapešti s predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom.

"Pokúšame sa zjednotiť ľudí za hospodárskym a sociálnym programom, nie rozdeľovať spoločnosť," citovala Orbánove slová rakúska tlačová agentúra APA.

Maďarský premiér súčasne vyjadril pripravenosť na kompromisy, keď vyhlásil: "Som pripravený vyvodiť závery, ak je možné nájsť dohodu."

Ako informoval Martin Schulz, výmena názorov s Orbánom prebehla "pri vzájomnom rešpekte, ale aj vzájomnej konfrontácii".

"Myslím si, že premiér by konal lepšie, keby k svojej krajine nepristupoval tak konfrontačne a ľudí viac zmieroval, než rozdeľoval," povedal najvyšší predstaviteľ EP.

Podľa nemeckého sociálneho demokrata je Viktor Orbán "efektívnym mužom", ktorý v Bruseli prezentuje európsku rétoriku, na ktorú sa v Budapešti sťažuje.

"Mal by si uvedomiť, že Európania nie sú hlúpi. Mali by sme sa pokúsiť nájsť cestu. Nič nemožno vylúčiť," uviedol podľa APA Martin Schulz.

Predseda EP nenechal pochybnosti o tom, že pri schôdzke vyjadril svoj osobný názor na maďarskú ústavu, ako aj znepokojenie v súvislosti s politickou stratégiou maďarského premiéra, vyplýva z informácií maďarskej tlačovej agentúry MTI.

Podľa rovnakého zdroja súčasne potvrdil, že Orbán mu signalizoval pripravenosť maďarskej vlády upraviť isté právne predpisy, ak sa to ukáže ako potrebné.

Schulz dal po rokovaniach najavo, že v plnej miere rešpektuje vôľu maďarského národa a nezávislosť maďarskej vlády. Súčasne však potvrdil, že nová maďarská ústava obsahuje podľa jeho názoru prvky iba ťažko zladiteľné so základnými európskymi pravidlami. Predseda EP nevylúčil, že nové argumenty, ktoré si dnes od Orbána vypočul, by mohli viesť k prehodnoteniu jeho doterajšieho postoja.

Napätie medzi oboma politikmi bolo podľa agentúry APA zrejmé už pri ich zvítaní. Schulz konštatoval, že Orbán je prvým premiérom, ktorý ho navštívil po zvolení do funkcie šéfa Európskeho parlamentu. Maďarský premiér poznamenal: "Dúfam, že nebudem jediným."

Obaja politici sa dnes dohodli, že vo výmene názorov budú pokračovať aj v budúcnosti. Schulz v tejto súvislosti na sociálnej sieti Twitter uviedol, že si perspektívne dokáže predstaviť aj verejnú diskusiu. Zároveň na rovnakom mieste potvrdil, že Orbána informoval o pokračujúcom úsilí inštitúcií Európskej únie o dôraznú ochranu spoločných hodnôt.

Európska komisia v utorok 17. januára informovala, že začala právne konanie voči Maďarsku pre porušovanie záväzkov členskej krajiny Európskej únie v troch oblastiach – ústava, justícia, ochrana osobných údajov.

V programe dnešnej návštevy maďarského premiéra v sídelnom meste únie figuruje takisto jeho stretnutie s predsedom EK Josém Manuelom Barrosom.

5 6 20 le dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA