Európska mládež prestáva veriť tradičným stranám a prepadá populizmu

Brusel 7. novembra (TASR) – Extrémnej pravici duje dobrý vietor do plachiet v Európskej únii, uvádza sa v štúdii britského centra Demos publikovanej dnes v Bruseli. Dôvodom je zanedbávanie mládeže zo strany politických elít, pričom mladí ľudia sú čoraz náklonnejší teóriám extrémnych pravicových zoskupení, konštatuje belgický večerník Le Soir, citujúc z uverejnenej štúdie.

“Zatiaľ čo sa mnohé európske krajiny koncentrujú najmä na stav ich ekonomík, paralelne s tým sa chystá nová kríza. Kríza dôvery. Naprieč celou Európou, mladá generácia sa cíti opustená tradičnými politickými stranami a ich predstaviteľmi a čoraz častejšie sympatizuje s názormi populistických skupín," uvádza autor štúdie Jamie Bartlett, z centra Demos.

Autor vypracoval svoj dokument po rozsiahlej ankete prostredníctvom sociálnej siete Facebook, pričom oslovil približne 11.000 mladých ľudí zo štrnástich rôznych extrémistických pravicových zoskupení v jedenástich štátoch Európskej únie. Zaujímal sa, prečo sú mladí ľudia pod 30 rokov priťahovaní práve takouto ideológiou.

Podľa zozbieraných odpovedí, mladých Európanov trápi najmä nárast islamizmu v Európe, ktorý vnímajú ako hrozbu. Mladí ľudia taktiež odsudzujú efekty globalizácie, ktorá podľa ich názoru likviduje práva zamestnancov a mládež čoraz intenzívnejšie stráca dôveru vo vládne zoskupenia vo svojich krajinách.

Mladí Európania podľa Bartlettovej štúdie tvrdia, že hlavné a tradičné politické strany už stratili kontakt s realitou a dokázali, že sú neschopné poskytnúť adekvátne odpovede a riešenia na problémy, s ktorými občania bojujú každý deň.

"Politici by sa mali vážne zaoberať ich nespokojnosťou," uvádza autor štúdie. To platí aj na celoeurópskej úrovni, kde politickí lídri taktiež málo počúvajú a málo odpovedajú na starosti mladej generácie, poukazuje dokument.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA