Summit EÚ odporučil prijatie Rumunska a Bulharska do Schengenskej zóny

Brusel 9. decembra (TASR) – Európski lídri na summite EÚ v Bruseli počas rokovaní v noci nadnes podporili žiadosť Rumunska a Bulharska o vstup do Schengenskej zóny. Európska rada poverí ministrov vnútra jednotlivých členských štátov, aby na najbližšej Rade EÚ čo najrýchlejšie umožnili obom krajinám stať sa plnoprávnymi členmi Schengenskej dohody.

Obe krajiny už v júni tohto roku splnili potrebné technické kritériá na vstup do európskej zóny bez pasovej kontroly. Zásluhou odmietavého stanoviska, ktoré v EÚ zastávalo predovšetkým Holandsko poukazujúce na nedostatočný pokrok Bukurešti a Sofie v boji proti organizovanému zločinu a korupcii, sa však Rumuni a Bulhari členstva v Schengene nedočkali. A to aj napriek priaznivému stanovisku Európskej komisie a výzvam zo strany Európskeho parlamentu.

Návrh dokumentu, ktorý počas nočného rokovania schválili lídri a ktorý má byť oficiálne potvrdený ešte pred skončením summitu, konštatuje, že všetky legálne požiadavky potrebné na vstup do Schengenu boli zo strany oboch krajín splnené.

"Summit lídrov EÚ vyzýva Radu ministrov vnútra, aby čo najrýchlejšie prijala rozhodnutie o členstve oboch krajín," uvádza sa v návrhu oficiálneho dokumentu. Tiež sa tam ale píše, že ak by to bolo potrebné, Európska rada sa k tejto záležitosti môže vrátiť na ďalšom summite EÚ v marci 2012.

(spravodajca Jaromír Novak) cve

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA