Sövndal: Krajiny arabskej jari nežijú len demokraciou, ale aj chlebom

Kodaň 11. januára (TASR) – Európska únia musí aj naďalej podporovať štáty, ktoré boli zasiahnutie fenoménom "arabskej jari" a ktoré sa nachádzajú v období politického prechodu, vyhlásil dnes v Kodani dánsky minister zahraničných vecí Villy Sövndal.

Šéf dánskej diplomacie uviedol, že jedna z foriem, ako podporiť nové, demokratické režimy v štátoch severnej Afriky, je otvoriť európske trhy pre tieto krajiny: postupne podľa toho, akú úroveň demokracie a slobody budú dosahovať.

"Ľudia v týchto krajinách potrebujú žiť nielen demokraciou, ale aj chlebom," vecne skonštatoval Sövndal a dodal, že momentálne majú najbližšie k otvoreniu dohôd o voľnom obchode TuniskoMaroko.

Aj tento aspekt bude patriť medzi dôležité témy začínajúceho sa dánskeho predsedníctva v EÚ.

Tunisko je podľa dánskeho ministra z krajín arabskej jari najviac pripravené na novú kapitolu vzťahov s EÚ. A to aj vďaka tomu, že v tejto krajine sa už uskutočnili demokratické voľby, že v Tunisku je dostatok vzdelaných ľudí a momentálne menej problémov než v susednej Líbyi či Egypte.

Sövndal sa zmienil i o situácii v Egypte, keď odpovedal na otázky novinárov, či sa EÚ nemusí obávať výsledku tamojších volieb, v ktorých okolo 60 percent kresiel v parlamente obsadila nábožensky orientovaná strana Moslimské bratstvo.

"Moslimské bratstvo malo veľmi dobré voľby… Aj salafisti mali dobré voľby," skonštatoval minister. Zmienkou o salafistoch naznačil, že si je vedomý politických prúdov v Egypte, snažiacich sa o zavedenie moslimského štátu, avšak podľa neho dôležité pre Európu bude to, ako sa nová vláda bude správať.

"Dôležité pre nás nie je meno politického hnutia, ale to, ako sa bude stavať k základným otázkam, ako sú demokracia, právny štát, ľudské práva, postavenie žien v spoločnosti a vzdanie sa násilia ako formy politiky," povedal Sövndal.

Podľa tohto bude, ako zdôraznil, EÚ a aj dánske predsedníctvo v prvom polroku 2012 posudzovať politickú situáciu v Egypte.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA