Tadič: Srbsko nechce vojnu ani násilie

Belehrad 28. augusta (TASR) – Srbsko si neželá vojnu ani násilie a Priština bude musieť niesť následky v prípade, ak podnikne násilné kroky. V dnes zverejnenom rozhovore pre noviny Politika to uviedol srbský prezident Boris Tadič.

Belehrad žiada od misie Európskej únie v Kosove (EULEX) a mierových síl KFOR, aby boli absolútne neutrálne a zároveň zabraňovali agresívnym krokom Prištiny v severnom Kosove, pretože ide o ich povinnosť v súlade s rozhodnutiami OSN, zdôraznil Tadič.

Srbsko bude podľa jeho slov naďalej presadzovať svoje záujmy v európskych a svetových inštitúciách a využije všetky právne prostriedky na ochranu bezpečnosti a záujmov Srbov v severnom Kosove i kdekoľvek inde.

Tadič zopakoval obvinenie, že stratégiou kosovskej vlády je zmeniť situáciu v severnom Kosove rôznymi krokmi zameranými na vyhnanie srbského obyvateľstva.

"Povedal som svojim európskym partnerom, že akceptovaním situácie vytvorenej násilím akceptujú etnické čistky v Kosove a preberajú za ne zodpovednosť," vyhlásil.

Srbský prezident okrem toho zopakoval, že Belehrad nepristúpi na niektoré požiadavky Západu ani v prípade ohrozenia získania štatútu kandidáta na členstvo v EÚ.

"Som pripravený niesť riziko odloženia získania štatútu kandidáta kvôli nesplneniu požiadaviek," povedal Tadič. Odmietol zároveň výzvy niektorých expertov a médií na to, aby sa Srbsko prestalo snažiť o vstup do EÚ.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová minulý týždeň na rozhovoroch s Tadičom vyhlásila, že na získanie kandidátskeho štatútu musí Belehrad zrušiť svoje paralelné inštitúcie v Kosove a dosiahnuť pokrok na rokovaniach s Prištinou.

Zdroje: B92, Politika, DPA

12 3 20 gon dem

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA